45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rak jądra

Rak jądra to choroba przeważnie spotykana wśród mężczyzn w wieku od 20 do 40 roku życia. Mimo że na tle wszystkich nowotworów występuje stosunkowo rzadko, to w przypadku mężczyzn pojawia się bardzo często. Ten rodzaj nowotworu dzieli się na dwie główne grupy: nasieniaki i nienasieniaki.

Przyczyny raka jądra

Nie jest jasne, co konkretnie przyczynia się do powstawania tego nowotworu. Wiadomo, że czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania jest na przykład wędrujące jądro. Chodzi tu o przypadek, kiedy jądro znajduje się poza moszną. Również w u mężczyzn, u których dopiero po 6 roku życia jądro osadziło się w mosznie, istnieje zwiększone ryzyko zachorowania. Można wnioskować, że przyczyny mogą mieć także podłoże genetyczne. U mężczyzn w wieku 20-30 lat najczęściej pojawiają się nienasieniaki, a z kolei nasieniaki przypadają na wiek od 30 do 40 lat. Obydwie grupy są guzami zarodkowymi, czyli nowotworami, które rozwijają się w komórkach produkujących plemniki.

Rozpoznanie raka jądra

Istotna jest wiedza na temat tego rodzaju raka. Zwłaszcza w przypadku młodych mężczyzn, gdyż ten akurat rodzaj nowotworu może rozwijać się już po 15 roku życia! Pierwszym symptomem może być opuchlizna, która pojawia się zdecydowanie często. Jednak pierwszym korkiem, który z pewnością pomoże zdiagnozować chorobę, jest badanie lekarskie. Następnie bada się mosznę. Wykonuje się to poprzez badanie USG, a pocieszający może być fakt, że żadne z tych badań nie jest bolesne. Bada się także jamę brzuszną - pomoże to w ustaleniu odpowiedniej diagnozy. W sytuacji, w której okazuje się, że pojawił się rak jądra, lekarz podejmuje odpowiednie działania. Rak jądra jest nowotworem złośliwym, ale nie jest on bardzo groźny. Ten rodzaj nowotworu jest uleczalny i jeżeli będzie odpowiednio wcześnie wykryty to może zostać wyleczony w 100%. Wszystko opiera się na dobrej wiedzy lekarza i szybkiej interwencji.

Leczenie nowotworów jądra

Rak jądra atakuje zazwyczaj jedno jądro. Drugie zostaje wtedy płodne i cały proces przeważnie nie pozostawia po sobie większych konsekwencji. Po przeprowadzeniu badań i ustaleniu choroby najczęstszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Stosunkowo rzadko dochodzi do sytuacji, w których zabieg chirurgiczny nie przynosi odpowiednich rezultatów. Zazwyczaj cały proces leczenia kończy się właśnie na nim. Decyzje o podjęciu dalszego leczenia zależą w dużej mierze od stadium choroby, w zaawansowanych sytuacjach dodatkowo konieczne jest naświetlenie i chemioterapia. Mimo wszystko chorobę tę można całkowicie wyleczyć. Dlatego też tak ważna jest wiedza na jej temat. Szpitale i kliniki są coraz lepiej wyposażone i szybko się rozwijają. Nowe środki leczenia mogą łączyć w sobie zabieg chirurgiczny z chemioterapią i naświetleniem. Oferuje to jeszcze szybszą i skuteczniejszą metodę leczenia, jednak ona nie jest potrzebna, gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium.


nowotwory rozpoznanie raka jądra nowotwory jądra nowotwory atakujące mężczyzn
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach