45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rak dróg żółciowych

Nowotwór dróg żółciowych to na chwilę obecną rodzaj najczęściej występującego nowotworu, który rozwija się w drogach z zewnątrzwątrobowych. Zazwyczaj występuje jako gruczolakorak. Stanowi on rzadki, złośliwy nowotwór. Tworzy się w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych. Może się rozwinąć w obrębie wewnątrzwątrobowych, jak i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu wynosi od 1 do przypadków 2 na 100 000 na rok. Dotyczy on głównie mężczyzn powyżej 65. roku życia, a szczyt zapadalności przypada na 7 dekadę życia.

Czynniki ryzyka:

  • marskość żółciowa
  • pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
  • choroba Caroliego
  • choroby pasożytnicze wątroby
  • kamica przewodowa
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wskazuje się, iż choroba częściej występuje u osób zatrudnionych w przemyśle gumowym co może mieć związek z narażeniem na dimetylonitrozoaminy.

Raka dróg żółciowych dzieli się na podtypy w zależności od umiejscowienia:

  • w pobliżu wnęki wątroby - guz Klatskina
  • w obwodowych odcinkach dróg żółciowych

Rozpoznanie tego nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania umożliwia podjęcie skutecznego leczenia operacyjnego i daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Następuje to na podstawie wywiadu i badań obrazowych.

Czasem chorobę wykrywa się przypadkowo w trakcie rutynowego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej (USG). To badanie wraz z tomografią komputerową jamy brzusznej służy do oceny zaawansowania choroby i umożliwia podjęcie decyzji co do najlepszego sposobu leczenia choroby.

Sporadycznie wykonuje się rezonans magnetyczny. Charakter guza można stwierdzić także za pomocą biopsji cienkigłowej, którą to wykonuje się w przypadku możliwości zlokalizowania guza podczas USG

Jedyną szansą na wyleczenie jest usunięcie zmienionego nowotworowo odcinka, z odtworzeniem ciągłości dróg żółciowych. Ze względu na skąpoobjawowy sposób rozwijania się tego raka, bardzo rzadko istnieje możliwość wykonania takiego zabiegu.

W przypadku gdy leczenie operacyjne nie jest możliwe, podejmuje się próbę leczenia paliatywnego, którego celem jest poprawienie jakości życia pacjenta, wydłużenie jego życia oraz zmniejszenie objawów. Zmniejszenie dolegliwości bólowych uzyskuje się, stosując nienarkotyczne i narkotyczne leki przeciwbólowe.

Całkowite wyleczenie jest praktycznie niemożliwe, a średni czas przeżycia po wycięciu guza wynosi tylko około 20 miesięcy.


nowotwory Rak dróg żółciowych leczenie Rak dróg żółciowych rozpoznanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach