45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Puste jajo płodowe

Puste jajo płodowe – co to takiego?

Puste jajo płodowe należy do częstych patologii ciąży. Określane jest także jako ciąża bezzarodkowa i wielokrotnie prowadzi do samoistnego poronienia, do którego czasem dochodzi tak wcześnie, że kobieta nie jest w stanie zorientować się, iż była w ciąży.

W niektórych przypadkach jednak obecne są przy nim objawy takie jak przy ciąży rozwijającej się normalnie. Puste jajo płodowe stanowi też główną przyczynę większości poronień, które występują w pierwszym trymestrze ciąży.

Przyczyny

Przy prawidłowej ciąży zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Zarodek, podobnie jak pęcherzyk ciążowy pojawia się ok. 5-6 tygodnia. Wtedy powinno dojść do rozwoju embrionu.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z ciążą bezzarodkową rozwija się jedynie pęcherzyk ciążowy, ponieważ wcześniej doszło do obumarcia zarodka lub niewykształcenia się go. Puste jajo płodowe wykrywa się zazwyczaj podczas pierwszego badania USG.

Nie jest wiadome, co jest przyczyną występowania pustego jaja płodowego. Istnieje wiele hipotez, żadna z nich nie daje nam stuprocentowej odpowiedzi. Wstępnie należy zaznaczyć, iż zachowanie kobiety na początku ciąży w naprawdę nielicznych przypadkach jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Przeważnie za ciążę bezzarodkową odpowiedzialne są anomalia chromosomowe, powstające za sprawą przez złą jakość nasienia lub komórki jajowej. Wina może być także w zaburzeniach układu odpornościowego. Czasami dochodzi też do nieprawidłowego podziału zapłodnionej komórki, co również może spowodować powstanie pustego jaja płodowego.

Objawy, wykrycie i dalsze działania

Jeżeli poronienie miało miejsce nie bardzo wcześnie, to podczas ciąży bezzarodkowej powstają wszelkie objawy zwiastujące rozwijające się dziecko.

Kobieta może doświadczać porannych nudności, wymiotów, bólów piersi, dochodzi także do zatrzymania miesiączki. Badania przeprowadzone za pomocą testu ciążowego również dadzą wynik pozytywny. We krwi kobiety obecne są hormony ciążowe, które powodują dalszy rozwój łożyska, mimo iż nie ma w nim dziecka.

Po pewnym czasie pojawić się mogą objawy charakterystyczne dla poronienia, takie jak ból w dole brzucha, brunatne plamienia oraz krwawienie. Jeśli samoistne poronienie nie nastąpi do czasu pierwszego badania USG, puste jajo płodowe zostanie wykryte dopiero przy wizycie u ginekologa.

Jeżeli na monitorze nie widać rozwijającego się zarodka to wykonuje się dalsze badania mające na celu upewnienie się, czy faktycznie mamy do czynienia z pustym jajem płodowym, a także, by wyjaśnić jego ewentualne przyczyny.

Po kilku dniach od pierwszego badania USG przeprowadza się je ponownie. Określa się wówczas również poziom beta-hCG czyli hormonu, który ma za zadanie m.in. podtrzymywanie ciąży.

Wskazane jest, by kobieta poczekała do czasu, aż jej organizm sam usunie puste jajo płodowe. Po konsultacji z lekarzem można również podać leki, dzięki którym ten proces przyspieszy. Niektóre kobiety decydują się na chirurgiczne usunięcie pustego jaja płodowego. Poprzez jego przebadanie można sprawdzić, co spowodowało tę patologię ciąży.

Warto również poddać się badaniom genetycznym, a konkretnie badaniom kariotypu. Są one zazwyczaj wykonywane w celu ustalenia przyczyny poronienia. Będą one pomocne i w tym przypadku.

Czasami okazuje się, że u jednego z rodziców (lub obojga) występują nieprawidłowości w budowie chromosomów. Skutkiem tego mogą być mutacje w kariotypie płodu, wywołujące nieprawidłowości w jego rozwoju, a w konsekwencji doprowadzające do poronienia. Jak już zostało wcześniej wspomniane, to właśnie puste jajo płodowe jest najczęstszą przyczyną poronień w początkowej fazie ciąży.

Większości kobiet ciąża bezzarodkowa zdarza się tylko raz w życiu. Po usunięciu pustego jaja płodowego i odczekaniu wskazanego przez lekarza czasu (na ogół jest to okres do trzech cyklów miesiączkowych) para ponownie może starać się o dziecko.

W sytuacji, gdy badania nie wykazały, że za niedonoszenie ciąży odpowiedzialny były geny to raczej nie ma przeciwwskazań dla podjęcia kolejnych prób. Nie ma również powodów, by martwić się, czy przebyta ciąża bezzarodkowa wpłynie w jakikolwiek sposób na kolejne dziecko.

Jeżeli podczas ciąży wystąpią nieprawidłowości, z pewnością nie będą one związane z wcześniejszymi doświadczeniami.

Ponadto szansa, że w trakcie następnej ciąży ponownie będziemy mieli do czynienia z pustym jajem płodowym, jest bardzo nikła. Nie należy zatem obawiać się ponownych starań, zwłaszcza jeśli badania nie wykryły poważnych ku temu przeciwwskazań.


choroby układu rozrodczego wczesne obumarcie zarodka Puste jajo płodowe przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach