40 553 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego

Pierwotnie przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego może przez wiele lat stanowić rezerwuar bakterii i potencjalne źródło zakażenia bakteryjnego, a w niektórych przypadkach nagle przeistoczyć się w ostry stan zapalny i wymagać leczenia chirurgicznego. Innym razem przewlekłe zapalenia dróg żółciowych mogą być konsekwencją określonych zabiegów chirurgicznych (np. po zespoleniach przewodowo-dwunastniczych).

Rozpoznanie tego schorzenia lub przeważnie całego układu dróg żółciowych polega na:

  • wywiadzie zebranym od chorego,
  • wynikach tzw. fizycznego badania lekarskiego,
  • badaniach pomocniczych, a w tym przede wszystkim na wyniku mikroskopowego i bakteriologicznego badania żółci
  • uzyskanej poprzez wykonanie tzw. sondy dwunastniczej.

Niezwykle ważnym momentem rozpoznawczym takich dolegliwości jest rozstrzygnięcie co do ewentualnego współistnienia kamicy w pęcherzyku lub drogach żółciowych i zakażenia pasożytami. Bardzo ważne jest też wykluczenie innych przyczyn posiadających podobny rodzaj dolegliwości i umiejscowienia, np. zrostów po przebytych różnych zabiegach operacyjnych w tej okolicy.

Leczenie przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Uzależnione jest od charakteru i przyczyn stanu zapalnego.

Bakteryjne stany zapalne wymagają leczenia przeciwbakteryjnego antybiotykami lub innymi farmaceutykami penetrującymi drogi żółciowe, dobranymi w wyniku badania bakteriologicznego żółci. Parazytologicznie stwierdzone stany zapalne, to znaczy stwierdzenie obecności pasożytów w drogach żółciowych (np. lamblii), wymagają leczenia przeciwpasożytniczego.

Obecność kamieni oraz nawracające zaostrzenia stanu zapalnego lub żółtaczki wymagają leczenia chirurgicznego.


choroby układu pokarmowego przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego leczenie odżywianie a zapalenie pęcherzyka żółciowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 553 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach