45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Dla przewlekłego zapalenia oskrzeli specyficzne jest kaszel wraz z odkrztuszaniem wydzieliny śluzowej, okresowo ropnej, gdzie objaw ten utrzymuje się przez trzy miesiące w roku, w dwóch kolejnych latach. Kaszel jest szczególnie dokuczliwy rano lub zaraz po przebudzeniu. Nieleczone schorzenie prowadzić może do astmy lub alergii oskrzelowo - płucnej.

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli
Choroba ta może rozwijać się jako proces wtórny, w następstwie ostrych nieżytów oskrzeli, bądź też jako proces pierwotnie przewlekły, jeśli czynniki sprzyjające jej powstaniu działają systematycznie i wystarczająco długo. Przewlekłe zapalenie oskrzeli spowodowane jest różnymi czynnikami: zakaźnymi, fizycznymi czy chemicznymi.

Za jej rozwój odpowiedzialne jest najczęściej palenie papierosów i wdychanie dymu papierosowego. Przebywanie w zapylonych pomieszczeniach i praca w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na wdychanie związków chemicznych, które drażnią błony śluzowe oskrzeli również powoduje chorobę dróg oddechowych i jej rozwój.

Istotny wpływ na rozwój tej choroby ma także zanieczyszczone powietrze, które występuje w bardzo uprzemysłowionych miastach, jak również zbyt chłodny i wilgotny lub zbyt suchy klimat. W związku z tym najkorzystniejszymi porami roku dla rozwoju choroby jest jesień i zima.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
Rozpocząć je można od wyeliminowania w miarę możliwości szkodliwych czynników przyczyniających się do rozwoju tego schorzenia. W przypadku palaczy należy rzucić palenie, a osoba pracująca w trudnych warunkach, gdzie występuje duże zapylenie, powinna np. używać masek ochronnych, które uniemożliwiłyby dostanie się pyłów do dróg oddechowych. W tym przypadku istotna jest samodzielna decyzja pacjenta o zmianach trybu życia.

Po wyeliminowaniu szkodliwych czynników można przejść do leczenia farmakologicznego. Doraźnie stosuje się leczenie infekcji. Podaje się również leki rozszerzające oskrzela: ?2-mimetyki, pochodne metylkoksantyny (np. teofilinę).
W trakcie choroby, prócz zażywania leków zalecanych przez lekarza, należy pić dużo płynów, zwłaszcza ciepłych. Soki owocowe, ciepła woda czy herbata powodują rozrzedzenie wydzieliny. Należy natomiast unikać picia kawy i alkoholu, ponieważ działają one moczopędnie. Wydalanie płynów ustrojowych przez nerki powoduje zagęszczenie wydzieliny w drogach oddechowych i tym samym utrudnia jej odkrztuszenie.

Leczenie tego rodzaju schorzenia wesprzeć można poprzez stosowanie ziół. Wskazane jest picie naparu z babki, gdyż zawarte w babce glikozydy irydoidowe mają działanie przeciwzapalnie. Badania wykazały, że wyciąg z babki ma działanie przeciwbakteryjne i powoduje rozszerzenie oskrzeli. Zawarta w niej aukubina ma właściwości przeciwkaszlowe.

Badania nad fiołkiem wonnym, jego składem i działaniem, jedynie potwierdzają jego właściwości wykrztuśne i rozrzedzające śluz. Zażywa się go doustnie w postaci naparu lub syropu.
Przy leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli możemy pić napar z lebiodki pospolitej. Udowodniono naukowo, ze zawarte w niej składniki (tymol i karwakrol) działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i rozkurczowo.
Kwiaty podbiału pospolitego, dzięki zawartym w nich flawonoidom, działają rozkurczowo. Flawonoidy w połączeniu z fitosterolami mają właściwości przeciwzapalne, a dzięki występowaniu związków śluzowych, podbiał działa również łagodząco i wykrztuśnie.

Przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli dodatkowo zalecane jest także wykonywanie ćwiczeń oddechowych, unikanie siedzącego trybu życia i zredukowanie otyłości. Warto mieć na uwadze, że tylko lekarz po osłuchaniu pacjenta może postawić właściwą diagnozę i zadecydować o leczeniu.


choroby układu oddechowego Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach