45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych

Objawy przewlekłego ropnego zapalenia migdałków są nieznaczne i zmienne. Jest to między innymi nieprzyjemny zapach z ust, wrażenie obecności ciała obcego oraz bóle gardła. W niektórych przypadkach jedynym objawem jest stan podgorączkowy, który utrzymuje się przez dłuższy czas, a także powiększenie węzłów chłonnych szyi oraz zakażenia ogólne. Mniej więcej po 5 dniach choroba stopniowo ustępuje, ale stany podgorączkowe oraz osłabienie mogą się jeszcze przez pewien czas utrzymywać.

Leczenie domowe przewlekłego ropnego zapalenia migdałków opiera się przede wszystkim na płukaniu chorego gardła roztworami środków przeciwzapalnych i ściągających, zaleconych przez lekarza laryngologa. Lekarz laryngolog decyduje też o wycięciu migdałków. Czasami anginie towarzyszyć może ropień okołomigdałkowy, który powstaje, gdy zakażenie z migdałków przedostaje się do tkanki łącznej w okolicach migdałka. Gdy pojawi się taki ropień to należy do przeciąć. Nacięcie ropienia okołomigdałkowego praktycznie prawie od razu przynosi ulgę i powoduje szybki powrót do zdrowia.

Inne postaci zapalenia migdałków: ostre zapalenie migdałków podniebiennych, które jest nieco łagodniejsze od przewlekłego zapalenia migdałków, ale daje podobne objawy, oraz afty gardła, czyli pryszczykowe zapalenie gardła, a także postać zapalenia migdałków występująca głównie u mężczyzn, młodych ludzi, często zaniedbujących higienę jamy ustnej, niedożywionych: angina Plauta i Vincenta. Angina Plauta i Vincenta objawia się brudnoszarym nalotem na migdałkach. Leczenie opiera się na płukaniu gardła oraz pędzlowaniu. Konieczne jest także utrzymywanie kontaktu z lekarzem. Podaje się antybiotyki z grupy penicylin, a także metronidazol, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i preparaty miejscowo odkażające. Angina Plauta i Vincenta występuje dość rzadko.

Specyficzna w przypadku tej choroby jest duża rozbieżność pomiędzy jej niewielkimi objawami odczuwanymi przez chorych a zmianami, jakie faktycznie zachodzą w gardle. Objawy ogólne towarzyszące anginie Plauta i Vincenta są zazwyczaj niezbyt mocno nasilone i składają się na nie: złe samopoczucie, stan podgorączkowy, wrażenie przeszkody w gardle, odynofagia, czyli bolesne przełykanie, zazwyczaj objaw jednostronny, a także cuchnienie z ust oraz zmiany błoniasto-wrzodziejące, które pojawiają się zazwyczaj tylko na jednym migdałku. Taki migdałek pokryty jest szarawym nalotem, który z łatwością można oddzielić. Pod tym nalotem powstaje głębokie owrzodzenie, które nie krwawi. Dodatkowo w przebiegu anginy Plauta i Vincenta pojawia się powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyi po stronie zajętego migdałka. Choroba ustępuje po ok. 14 dniach - nalot na migdałku się oddziela, a owrzodzenie zaczyna się goić.


Choroby laryngologiczne angina Plauta i Vincenta Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach