45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przewlekła choroba płuc

Rozedma płuc należy do chorób zawodowych i przeważnie dotyczy osób w starszym wieku. Stanowi przewlekłą chorobę płuc spowodowaną zanieczyszczeniami środowiska, ale wielokrotnie także jej przyczyną jest palenie papierosów.

Czym jest rozedma płuc?
Wcześniej już wspomniano, że rozedma płuc to schorzenie przewlekłe zaliczane do chorób zawodowych. Atakuje ono cały obszar płuc, powodując uszkodzenie ich sprężystości, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia ilości powietrza w płucach ponad normę, oraz upośledzenia prawidłowego przebiegu wymiany gazowej. W zrazikach płucnych, czyli jednych z mniejszych elementów znajdujących się w płucach, pojawiają się przestrzenie powietrzne, które w prawidłowych warunkach nie powinny się tam znajdować. Bywają przypadki, gdy całe zraziki ulegają zniszczeniu. Wszystkie te czynniki powodują rozedmę płuc, czyli chorobę nieodwracalną, która niszczy płuca. Zazwyczaj tej chorobie towarzyszy duszność, która jest jej głównym objawem.

Jakie są przyczyny rozedmy płuc?
Choroba spowodowana jest przede wszystkim zanieczyszczeniami środowiska. Ponad wszystko narażone są osoby, które mieszkają bądź pracują w miejscach, gdzie zanieczyszczenia są bardzo wysokie. Wdychanie wszelakich zatrutych substancji, przyczynia się do regularnego rozwoju choroby. Jednak o schorzeniu można mówić dopiero wówczas, jeśli płuca ulegną 20% zniszczeniu. Jednocześnie osoby biernie palące są znacznie narażone na rozedmę płuc. Papierosy ukrywają w sobie masę substancji trujących i uzależniających, które wdychane są do płuc. Część z nich zostaje w ustroju i osadza się na
płucach, powodując wiele chorób, między innymi właśnie rozedmy. Niekiedy
dochodzi do sytuacji, w której choroba jest uwarunkowana genetycznie. To wynik braku - 1-antytrypsyny, czyli białka osocza krwi. Jednak tych przypadków było naprawdę niewiele.

Jak rozpoznać rozedmę płuc?
Najlepszym sposobem na rozpoznanie rozedmy płuc jest wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej. W wynikach otrzymać można informacje o powstałych przestrzeniach między żebrowych, jak i również o samym stanie żeber, czyli ich poziomym ustawieniu. Na zdjęciu mogą być również widoczne rozedmowe, które mogą być większe, niż powinny być prawidłowo. Kolejną metodą diagnostyki choroby jest tomografia komputerowa, dzięki której można rozpoznać resztę mniejszych zmian w płucach, które nie zostały wykryte przez RTG.

Leczenie rozedmy płucnych
Po przeprowadzonej diagnostyce i zaobserwowaniu rozedmy płuc, lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia. Samo leczenie opiera się przede wszystkim na niwelowaniu objawów. Należ chronić także płuc przed innymi chorobami. W tym celu korzysta się ze szczepionek przeciw grypie i pneumokokowemu zapaleniu płuc. Leczenie objawowe oparte jest przede wszystkim na unikaniu czynników przyczyniających się do powstawania choroby, czyli jeżeli wywołana jest paleniem papierosów, to pierwszą rzeczą jest rzucenie nałogu. To samo tyczy się reszty toksycznych czynników, które powodują rozwój choroby. Podawane są również lekarstwa wzmacniające organizm, jak i te, redukujące objawy choroby. W bardzo zaawansowanych przypadkach stosowana jest tlenoterapia domowa. Jak sama nazwa wskazuje, polega na przyjmowaniu tlenu, a leczenie odbywa się w domu. Niestety, choroba jest nie odwracalna, a dodatkowo pogarsza i skraca życie.


choroby zawodowe Przewlekła choroba płuc leczenie Przewlekła choroba płuc powikłania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach