45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przepuklina rdzeniowa

Przy przepuklinie rdzeniowej dochodzi do rozszczepienia kanału kostnego kręgosłupa, zazwyczaj w części lędźwiowo – krzyżowej, odsłonięcia niedorozwiniętego w tym odcinku rdzenia kręgowego, oraz uszkodzenia unerwienia kończyn dolnych, pęcherza moczowego oraz odbytu.

Rozległość przepukliny zależy do wielkości porażeń. Normalna ruchomość kończyn dolnych oraz sprawność pęcherza moczowego i zwieraczy odbytu zachowana jest tylko w niektórych przepuklinach rdzenia. W sytuacji, gdy występują rozległe przepukliny, pojawia się stały wypływ moczu z pęcherza oraz problemy z wydalaniem moczu.

W następstwie zalegania moczu czasami dochodzi do wstępującego zakażenia dróg moczowych oraz powiększającej się marskości i niewydolności nerek.

Choroba skutkować może niedowładem kończyn lub nawet uniemożliwić chodzenie.

Zaburzeniu ulegają czynność odbytu i odbytnicy, chory będzie miał problemy z wydalaniem stolca. Duża ilość dzieci z przepukliną rdzeniową cierpi także z powodu wodogłowia.

Jeżeli pojawi się zakażenie dróg moczowych, konieczna jest stała kontrola i badanie moczu. Wprowadzone powinno zostać leczenie przeciwbakteryjne odpowiednimi chemioterapeutykami. W cięższych przypadkach związanych z pęcherzem neurogennym lub przewlekłym zakażeniem dróg moczowych może być konieczne odprowadzanie moczu do wyłonionej pętli jelit.

Jedynym skutecznym leczeniem przepukliny rdzeniowej jest zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go w pierwszej dobie życia noworodka. Przepukliny rdzeniowe niewywołujące zaburzeń neurologicznych nie wymagają tak wczesnego zabiegu.


przepuklina Choroby układu kostnego przyczyny przepukliny objawy przepukliny rdzeniowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach