40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Pochwica

Pochwica stanowi odmianę dysfunkcji seksualnej. Schorzenie to objawia się mimowolnym skurczem mięśni wokół wejścia do pochwy oraz bólem w trakcie wprowadzania prącia do pochwy, tamponu lub palca. Do przyczyn tego schorzenia zalicza się głównie czynniki psychologiczne: pochwica to przeważnie reakcja obronna, której podłoże znaleźć można we wcześniejszych doświadczeniach, takich jak np. złe wspomnienia po pierwszym stosunku seksualnym, strach przed ciążą, gwałt, wstyd, lęk przed nakryciem przez osoby trzecie, złe relacje z partnerem.

Czasami może dojść do tzw. kastracji psychicznej, zwykle za sprawą krótkotrwałych, lecz bardzo silnych wstrząsów psychicznych. Kastracja psychiczna stanowi nieodwracalne zmiany zanikowe w jajnikach. Inne przyczyny pochwicy to: osobowość niedojrzała, wykorzystywanie seksualne, pęknięcia narządów płciowych, stany zapalne narządów płciowych, religia i poczucie winy, lęk przed samym stosunkiem, lęk przed utratą błony dziewiczej i związanym z tym bólem, a także nadwrażliwość układu mięśniowego i nerwowego. U niektórych kobiet sama myśl o stosunku powoduje niemożność jego odbycia. Narządy płciowe kobiety mogą też zostać uszkodzone w wyniku brutalnych stosunków płciowych, masturbacji (szczególnie masturbacji z użyciem różnych przedmiotów). Czasami dochodzi do sytuacji, w których brak potomstwa jest przyczyną zaburzeń seksualnych nawet u bardzo dobrze dobranych par. Unormowanie współżycia seksualnego tych par często skutkuje ustąpieniem tych zaburzeń. Innym razem pochwica ustępuje samoistnie, wtedy gdy kobieta zachodzi w ciążę dopiero po adopcji dziecka. Pochwica jest rzadkim schorzeniem. W jej leczeniu stosuje się relaksację oraz ćwiczenia mięśni krocza. Zaleca się dodatkowo fantazjowanie na tematy erotyczne. Należy też wyleczyć istniejące stany zapalne. Połączenie tych metod leczenia z psychoterapią daje szansę na wyleczenie prawie w 100% przypadków. W przypadku kobiety cierpiącej na pochwicę oraz gdy występuje patologiczna bierność niezdecydowania u mężczyzny, może dojść do tzw. małżeństwa nieskonsumowanego. Małżeństwo nieskonsumowane jest powodem unieważnienia ślubu kościelnego. Są przypadki w pochwicy, że kobieta zachodzi w ciążę podczas stosunku przedsionkowego i trafia do szpitala jako dziewica.

Leczenie pochwicy oparte jest przede wszystkim na podawaniu leków rozkurczowych, przeciwbólowych i przeciwlękowych, leczeniu chirurgicznym, defloracji w znieczuleniu, edukacji seksualnej (kontrolowanie kurczliwości mięśni pochwy, kontrolowana penetracja pochwy palcem, kontrolowana penetracja pochwy rozszerzaczami o coraz większych rozmiarach, kontrolowana penetracja pochwy członkiem), psychoterapia i desensybilizacja.


zaburzenia seksualne Pochwica objawy przyczyny pochwicy stany zapalne narządów płciowych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach