45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Owsica

Nazywana także enterobiozą od łacińskiego enterobiosis, oxyuriasis. To pasożytnicza choroba, którą wywołuje nicień - owsik ludzki Enterobius vermicularis. Choroba ta występuje tylko u ludzi i przenoszona jest drogą pokarmową lub wziewną. Owsica to powszechne schorzenie. Szacuje się nawet ponad miliard przypadków zarażenia w ciągu roku. Dotyczy głównie dzieci pomiędzy 5 - 6 rokiem życia przebywających w żłobkach, przedszkolach, szkołach itp.

Dorośli ludzie, ze względu na większą odporność, są mniej podatni na zarażenia. Enterobiozę diagnozuje się, badając kał na obecność jaj, a w ciężkich przypadkach na obecność samic owsika. Rano przed kąpielą i skorzystaniem z ubikacji robi się tzw. „test taśmy celofanowej″, tzn. dotyka się okolic odbytu lepką stroną taśmy celofanowej, do której przyklejają się jaja owsika. 4 wyniki ujemne testu oznaczają nieobecność pasożytów.

Leczenie farmakologiczne Owsica: w jego trakcie podawany jest mebendazol, albendazol lub pyrantel. W każdym przypadku leczenie powinno być prowadzone przez lekarza. Czasami leczenie jest utrudnione ze względu na wtórne zarażenia i powszechność występowania pasożytów. Leczenia wymagają także wszystkie przebywające wspólnie osoby. Należy je powtarzać i kontrolować jego skuteczność. Wskazane jest usunięcie wszelkich możliwych źródeł wtórnego zakażenia (zmienić pościel przed i po leczeniu, dzieciom na noc zakładać obcisłe majtki). Wszystkie codziennie używane przedmioty (naczynia, nakrycia, zabawki itp.) należy zdezynfekować, ponieważ mogą się na nich znajdować jajeczka owsików.

Profilaktyka Owsica: Przede wszystkim należy przestrzegać zasady higieny osobistej, szczególnie dotyczy to dzieci, częste mycie rąk (przed posiłkiem, po wyjściu z ubikacji, dotykaniu krocza itd.), mycie warzyw i owoców, obcinanie krótko paznokci u dzieci, zmiana bielizny przed spaniem, okresowe badania w kierunku owsicy, zmiana bielizny, wymienianie piasku w piaskownicy, spanie w oddzielnych łóżkach, aby uniknąć zarażenia od chorej osoby, niebawienie się w brudnej piaskownicy. Bardzo ciężko jest skutecznie zwalczyć owsicę, ponieważ rozwój owsików nie wymaga żywiciela pośredniego. Co więcej, inwazje tych pasożytów są zwykle mnogie. U jednego gospodarza mogą być tysiące owsików. Wypływa to z faktu, że bardzo częste są zarażenia wtórne tego samego żywiciela (brudnymi rękami człowiek sam przenosi jaja z okolic odbytu i krocza do własnych ust).


choroby zakaźne owsiki zapobieganie Enterobioza objawy co to jet enterobioza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach