45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre zapalenie węzłów chłonnych

Przy ostrym zapaleniu węzłów chłonnych charakterystycznym objawem jest ich powiększenie. W efekcie dochodzi do powstania stanu zapalnego. Zapalenie obejmować może zarówno pojedynczy węzeł, jak i całą ich grupę. Choroba ta jest wynikiem nieprawidłowego leczenia innych chorób. Warto dowiedzieć się więcej o ostrym zapaleniu węzłów chłonnych, by w odpowiednim czasie rozpocząć z nim walkę.

Przyczyny choroby

Choroba zwykle objawia się, gdy węzły chłonne, czyli małe struktury złożone z tkanki łącznej, ulegają powiększeniu. Jeden węzeł może zostać powiększony nawet dziesięciokrotnie.

Zapalenie węzłów chłonnych może zostać wywołane przez zintensyfikowany przepływ krwi oraz przez zwiększenie ilości limfocytów, czyli komórek odpornościowych. W efekcie tworzą się różne infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe.

Wynika z tego, że choroba może być zapoczątkowana np. poprzez choroby skórne lub problemy z dziąsłami, zębami, gardłem lub krtanią. Czasami za chorobę odpowiada również rzadka infekcja, w rodzaju gruźlicy lub choroby kociego pazura.

Rozpoznanie

Choroba posiada charakterystyczne objawy takie jak:

  • wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych i towarzyszący temu ból
  • zaczerwienienia na skórze, które biegną z miejsc infekcji do węzłów chłonnych
  • dreszcze
  • podwyższona temperatura ciała

W momencie, gdy istnieje podejrzenie choroby węzłów chłonnych, lekarz kieruje chorego na badania fizykalne, dzięki którym można przekonać się, czy węzły chłonne są opuchnięte oraz poszukiwaniu dowodów na uraz lub infekcję. Dodatkowo wykonuje się też biopsję, aby odkryć, jakie są przyczyny dolegliwości. Czasem wykonuje się też posiew krwi, który pokaże czy zarazki nie trafiły do krwiobiegu.

Leczenie choroby

Jeśli zauważymy, że nasze węzły chłonne są powiększone, musimy jak najszybciej skontaktować się z naszym lekarzem pierwszego kontaktu, który powinien od razu skierować nas do specjalisty. Ponieważ choroba może rozprzestrzenić się w ciągu zaledwie kilku godzin, ważne jest szybkie jej stwierdzenie i rozpoczęcie właściwego leczenia.

Istnieje kilka metod walki z chorobą:

  • antybiotykoterapia, która leczy przyczyny choroby
  • przyjmowanie środków przeciwbólowych
  • przyjmowanie leków przeciwzapalnych zmniejszających obrzęki węzłów chłonnych
  • przykładanie do ciała zimnych okładów, które złagodzą ból i zmniejszą opuchliznę
  • operacja - w sytuacji, gdy niezbędne będzie usunięcie ropni

Czym może grozić choroba?

Skuteczne leczenie ostrego zapalenia węzłów chłonnych może trwać długo. By opuchlizna zniknęła, należy pacjentowi podawać antybiotyk przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Mimo wszystko warto jak najwcześniej poddać się leczeniu, ponieważ choroba niesie ze sobą wiele powikłań takich jak:

  • powstanie ropni
  • sepsa
  • zapalenie tkanki łącznej
  • przetoka

Ostre zapalenie węzłów chłonnych to choroba, przy której obecne są różne nieprzyjemne i charakterystyczne objawy. Dzięki temu jest jednak łatwa do szybkiego zdiagnozowania, co jest niezwykle istotne, gdyż nieleczona może doprowadzić do poważniejszych dolegliwości.


choroby układu krążenia Ostre zapalenie węzłów chłonnych leczenie Ostre zapalenie węzłów chłonnych przyczyny zapalenie węzłów chłonnych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach