45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki to gwałtowna choroba charakteryzująca się dokuczliwymi oraz niebezpiecznymi objawami.

Może ono przebiegać jako ostre zapalenie lub przewlekła choroba. Wielokrotnie odpowiedzialne za zapadnięcie na ostre zapalenie jest nadużywanie alkoholu (ponad 50% chorych), kamica żółciowa (30% chorych) lub nowotwór trzustki. W niektórych przypadkach ostre zapalenie może być spowodowane przez przewlekłą chorobę trzustki. Ryzyko zachorowania zwiększa:

  • stosowanie niektórych leków
  • urazy jamy brzusznej
  • wrodzone wady rozwojowe trzustki
  • dziedziczne mutacje genów sprzyjających aktywacji enzymów trzustkowych
  • powikłania zabiegowe towarzyszące endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW)

Przebieg choroby

Choroba jest gwałtowna i przykra. Wraz z przebiegiem zapalenia pojawiają się bardzo silne bóle zlokalizowane w okolicach środkowej i górnej części brzucha (mogące promieniować w stronę pleców), bóle są bardzo intensywne i nie da się ich zwalczyć środkami przeciwbólowymi.

Wskutek zapalenia pojawiają się wymioty, bolesne, lecz nie dające ulgi. W dodatku pojawiają się problemy z wypróżnieniem i gazami. Następuje wzdęcie brzucha, silna gorączka, dreszcze oraz bóle mięśniowe. Ulgę przynosi przyjęcie siedzącej lub embrionalnej pozycji. W najgorszych przypadkach pojawiają się powikłania takie jak obniżenie ciśnienia krwi, wstrząs hipowolemiczny i niewydolność nerek. Zdarzają się przypadki śmiertelne.

Rozpoznanie odbywa się na podstawie objawów klinicznych oraz badań USG i TK, a leczenie wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Hospitalizacja ma na głównym celu zatrzymanie procesu „samotrawienia” trzustki oraz przywrócenie homeostazy ustrojowej.

W leczeniu należy szczególną uwagę poświęcić parametrom takim jak:

  • leczenie przeciwwstrząsowe- wyrównanie ilości krwi obiegowej
  • monitorowanie pracy nerek i serca- stałe badania biochemiczne krwi
  • morfologia
  • antybakterioterapia

Leczenie operacyjne

Postać obrzękową ostrego zapalenia trzustki leczy się za pomocą zabiegu operacyjnego. Gdy dojdzie do zakażenia martwiczej tkanki trzustki – pojawiającego się przy braku reakcji organizmu na leczenie - przeprowadza się zabieg, w którego trakcie usuwa się zainfekowane obszary. Operacyjnie leczy się następujące powikłania:

  • torbiele rzekome trzustki
  • ropnie
  • martwaki
  • krwotoki do przewodu pokarmowego

Dieta chorego

Ostre zapalenie trzustki zobowiązuje pacjenta do diety redukującej ilość tłuszczy do minimum. Bardzo ważne jest też ograniczenie białek. W czasie hospitalizacji często wdraża się żywienie pozaustrojowe, gdyż w poważnych przypadkach zapalenia najlepiej jest całkowicie odciążyć układ trawienny... natomiast po okresie hospitalizacji chory zobowiązany jest do co najmniej dwumiesięcznej diety lekkostrawnej.

Prawidłowa rekonwalescencja dotyczy najczęściej całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. Powinno spożywać się lekkie posiłki, w miarę regularnie (5 małych posiłków dziennie). Po takim schorzeniu nie powinno się już nigdy spożywać alkoholu. To samo tyczy się papierosów oraz tłustych przysmaków.

Bardzo możliwe, że lekarz przepisze pacjentowi leki wspomagające prawidłowe wytwarzanie enzymów trzustkowych. Najczęściej potrzeba ich zażywania to około 12miesiecy od czasu hospitalizacji.


choroby układu pokarmowego wrodzone wady rozwojowe trzustki torbiele rzekome trzustki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach