45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre zapalenie przydatków w ciąży

Za ból w okolicach podbrzusza u przyszłej mamy może być odpowiedzialne ostre zapalenie przydatków, czyli zapaleniem jajników i jajowodów. Określa się je jednym mianem w związku, z tym że zmiany zapalne w obrębie jednego narządu przechodzą na drugi. Ból obecny przy zapaleniu przydatków jest podobny do bólu przedmiesiączkowego i obejmuje jedną lub obydwie strony podbrzusza.

Przyczyny zapalenia przydatków w ciąży

Za tę chorobę odpowiedzialne są bakterie:

  • pałeczki okrężnicy
  • dwoinki rzeżączki
  • chlamydie
  • gronkowce
  • paciorkowce.

U kobiety w ciąży zmienia się środowisko pochwy, dlatego łatwiej dochodzi do zakażeń bakteryjnych, które mogą się przeistoczyć w zapalenie przydatków. Aby jednak doszło do zmian zapalnych jajników i jajowodów, niezbędne jest rozwarcie szyjki macicy, wskutek czego tworzy się ?droga? dla bakterii, którą przedostają się z pochwy i macicy.
Czasami dochodzi do sytuacji, w których zakażenie szerzy się drogą zstępującą, czyli przechodzi z innego miejsca zmienionego zapalnie, np. z jamy otrzewnej oraz drogą naczyń krwionośnych, chłonnych czy też przez bezpośredni kontakt z innych narządów. Taka sytuacja ma miejsce w trakcie zapalenia migdałków, zapalenia zatok, gruźlicy lub anginy. Stan zapalny wyrostka również może przenieść się na jajniki i jajowody. Przyczyną ostrego zapalenia przydatków czasami bywa ropień.

Leczenie ostrego zapalenia przydatków w ciąży
W sytuacji, gdy zapalenie przydatków jest wywołane ropniem, to przyszła mama powinna dużo leżeć, ograniczyć wysiłek fizyczny i unikać gwałtownych ruchów. Brak zastosowania się do powyższych zaleceń spowodować może pęknięcie ropnia to zaś prowadzi do zapalenia otrzewnej. Powikłanie to samo w sobie stwarza zagrożenie dla życia zarówno matki, jak i dziecka, a dodatkowo niezbędna jest operacja, która może doprowadzić do poronienia.
Jakiekolwiek zabiegi chirurgiczne mogą doprowadzić do utraty ciąży, dlatego jeśli ropień grozi pęknięciem, ciężarna kobieta powinna być hospitalizowana. W wyniku fachowej opieki ropień może ulec zmniejszeniu i tym samym można uniknąć jego chirurgicznemu usunięciu lub pęknięciu.

Przy ostrym zapaleniu przydatków stosuje się również antybiotyki dobrane do przyczyny. Dodatkowo podaje się niesterydowe leki przeciwzapalne i słabe leki przeciwbólowe. Wzmacniają one działanie antybiotyków, gdyż zwiększają ukrwienie narządów miednicy.

Stosowanie jakichkolwiek leków w czasie ciąży nie jest wskazane, ponieważ przyjmowanie ich może zagrażać dziecku, dlatego też ważna jest higiena miejsc intymnych i dbałość o ogólny stan zdrowia ciężarnej, aby nie dopuścić do zapalenia jajników, zatok czy anginy. Jeśli jednak dojdzie do ostrego zapalenia przydatków w ciąży, pamiętać należy, że podjęcie leczenia niesie mniejsze zagrożenie niż zostawienie choroby samej sobie.


choroby układu rozrodczego Leczenie ostrego zapalenia przydatków w ciąży Przyczyny zapalenia przydatków w ciąży zapalenie przydatków w ciąży
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach