45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek

Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek to stan zapalny rozwijający się w nerkach, ale poza kłębuszkami nerkowymi. Takiemu procesowi podlegają cewka moczowa i tkanka śródmiąższowa. Jest to choroba o ostrym charakterze i pojawia się nagle, nawet u osób ze zdrowymi nerkami, To rzadka dolegliwość o groźnych skutkach prowadzących nawet do niewydolności nerek. Na schorzenie to cierpią przeważnie osoby starsze, ale nie jest to ścisła reguła.
Przyczyny ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek


Zapalenie cewkowo - śródmiąższowe może mieć charakter zarówno wtórny, jak i pierwotny. Warto zwrócić uwagę na to, iż w przypadku tego pierwszego choroba występuje w wyniku innych schorzeń, np. zaburzeń naczyniowych czy metabolicznych, a także glomerulopatii. Drugi charakter zapalenia charakteryzuje się pierwotnymi zmianami zapalnymi w cewkach i tkance śródmiąższowej, natomiast kłębuszki nerkowe i naczynia krwionośne nie są objęte chorobą. Do najczęstszych przyczyn wywołujących to zaburzenie należą:


Leki:
Ta przyczyna stanowi około 70 % przypadków. Chodzi tu głównie o antybiotyki oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Do tych pierwszych zaliczamy ampicylinę, metycylinę, penicylinę, tetracyklinę i inne. Z kolei druga grupa szkodliwych medykamentów to między innymi ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, fenoprofen. Szkodliwe są też leki przeciwdrgawkowe, np. fenytoina oraz moczopędne.


Zakażenia:
To obok leków, druga najczęstsza przyczyna występowania ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek. Zaliczamy do nich infekcje, np. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, wirusy, takie jak EBV, CMV oraz bakterie, między innymi salmonellę, brucellę.


Choroby ogólnoustrojowe


Stanowią istotną przyczynę, gdyż sieją spustoszenie w naszym organizmie, a przez to niekorzystnie wpływają na stan zdrowia nerek. Zaburzenia powodujące uszkodzenie nerek to między innymi toczeń rumieniowaty układowy oraz sarkoidoza.
Istnieją także inne przyczyny odpowiedzialne za pojawianie się ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek. Bardziej charakterystyczną rolę przypisać można:

  • zaburzeniom metabolicznym,
  • czynnikom fizycznym,
  • chorobom nowotworowym, np. białaczka, chłoniaki,
  • chorobom hematologicznym, np. niedokrwistość,
  • obrzmieniom śródmiąższu,
  • drobnym krwotokom śródmiąższowym,
  • zanikowi cewki,
  • poszerzeniu włośniczek okołocewkowych,
  • naciekom zapalnym w śródmiąższu.


Wizyta u lekarza i diagnoza
Jeżeli wystąpią jakichkolwiek podejrzenia, związane z naszym złym stanem zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem, aby przede wszystkim wyeliminował przyczynę ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek. Zaleci zaprzestanie przyjmowania szkodliwych dla nas leków lub rozpocznie leczenie zakażenia, bądź infekcji. Konieczne jest także przeprowadzenie wszystkich, niezbędnych badań. Zaliczamy do nich:


Badanie moczu:
Pozwoli określić jego cechy fizyczne, biochemiczne, a także morfologiczne. Jednoznacznie określi to stan naszego zdrowia. Do badania pobiera się poranny mocz, który powinien zostać umieszczony przez pacjenta w specjalnym pojemniku, który można nabyć w każdej aptece. Niezmiernie ważne jest, by pamiętać o tym, żeby nie miał on styczności z narządami płciowymi, gdyż mogłoby dojść do jego zanieczyszczenia bakteriami. Za regułę przyjmuje się, że próbkę oddajemy przed upływem 2 godzin do badania. W przypadku kobiet bardzo ważną informacją jest to, iż nie powinny pobierać moczu 3 dni przed i 3 dni po miesiączce. Do stanów patologicznych, jakie mogą zostać wykryte podczas badania, zaliczamy:

  • krwinkomocz - obecność erytrocytów w moczu,
  • leukocyturia - obecność, większej niż zazwyczaj, ilości białych ciałek krwi w moczu,
  • białkomocz - obecność białka w moczu.

Morfologia:
Dzięki niej możliwe będzie określenie ilości parametrów, niekorzystnie oddziałujących na funkcjonowanie nerek. I w ten oto sposób wykrywa się:

  • zwiększoną ilość kreatyniny, mocznika i kwasu moczowego we krwi,
  • eozynofilię krwi obwodowej - nadmierna ilość białych ciałek krwi,
  • wzrost stężenia potasu,
  • zaburzenia równowagi kwasowo - zasadowej.

Badanie obrazowe
Wykonuje się je za pomocą USG, które pomaga uwidocznić nerki, ich strukturę oraz wielkość, a także poprzez scyntygrafię nerek.

Proces leczenia
W przypadku ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek stosuje się różne leki, których celem jest ograniczenie procesu zapalnego, jaki ma miejsce w naszym organizmie. Przeważnie przepisuje się leki należące do grupy glikokortykosteroidów. Wczesne wykrycie choroby pozwala na powrót do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania nerek. Natomiast w przypadku intensywnego rozwoju zaburzenia stosowana jest technika dializy, której zadaniem jest wspomagać działanie uszkodzonych nerek, poprzez usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.


choroby mięśni ostre zapalenie nerek Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach