45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostra niewydolność nerek

Nerki stanowią najważniejszy narząd należący do układu wydalniczego. Dzięki ich prawidłowemu funkcjonowaniu cały organizm może zachować równowagę. Gdy jednak przestają pracować we właściwy sposób, dochodzi do zatrucia całego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczona (źle przefiltrowana) krew dociera do pozostałych organów i tkanek.

W ciągu roku ofiarą ostrej niewydolności nerek pada około 200 osób na milion. Częstotliwość występowania tej przypadłości zwiększa się pod wpływem różnego rodzaju katastrof tj. trzęsień ziemi, dużych wypadków, czy też terrorystycznych ataków.
Bardzo wiele przypadków chorób nerek bywa mylnie diagnozowanych z dolegliwościami związanymi ze zwyrodnieniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i tzw. bólami korzonków.
Sygnałem budzącym niepokój jest wyraźne mniejsza ilość oddawanego moczu. Mogą pojawić się zaburzenia oddychania (wynikające z obrzęku płuc).

Im bardziej zaawansowany stan choroby, tym symptomów jest więcej. Czkawka, wymioty, nocne duszności, a nawet ból za mostkiem sugerujący zawał serca. Nie wolno nam tego wszystkiego lekceważyć.

Istnieją trzy podstawowe przyczyny ostrej niewydolności nerek:

  • uszkodzenie miąższu nerek - może dotyczyć kłębuszków lub cewek nerkowych (częściej), w wyniku czego dochodzi do osłabienia czynności dużej liczby nefronów. Przeważnie odpowiedzialne za ten stan jest: niedokrwienie nerek, działanie toksyn (głównie leków i alkoholu), a także uszkodzenie mięśni (uwalniające się wtedy mioglobiny zatykają światło cewek nerkowych).
  • Zmniejszenie przepływu krwi przez nerki - w sytuacji, gdy jest niewielkie lub krótkotrwałe, to nie zachodzi ryzyko uszkodzenia nerek i ich czynność bardzo szybko wraca do normy. Gdy jednak trwa długo, może spowodować nieodwracalne szkody. Ze zmniejszeniem objętości krwi możemy mieć do czynienia w przypadku: krwotoku, odwodnienia (biegunka, oparzenia, wymioty), spadku ciśnienia związanego z ostrą niewydolnością serca, wstrząsu.
  • Problemy z odpływem moczu z nerek - związana np. z zablokowaniem przez kamień moczowy lub skrzep krwi.

Leczenie ostrej niewydolności nerek
Zazwyczaj chorych na to schorzenie poddaje się leczeniu farmakologicznemu. (leki moczopędne oraz antybiotyki). Warto pamiętać o prawidłowej diecie. Powinno się znacznie ograniczyć spożywane białka oraz eliminować tłuszcze zwierzęce.
Gdy pojawią się obrzęki, musimy również unikać produktów bogatych w sól. Dobrze, jeśli zrezygnujemy ze smażenia i pieczenia, na rzecz gotowania naszych potraw. Lekarz określi także ilość przyjmowanych płynów, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego przewodnienia i obrzęku płuc. Codzienne odnotowywanie porannej wagi pozwoli skontrolować nam, czy płyny nie są zatrzymywane w organizmie.
Jeśli ONN spowodowana jest kamienicą nerkową lub nagłym zatkaniem tętnicy nerkowej konieczna może okazać się ingerencja chirurgiczna.

Zapobieganie
Profilaktyka głównie opiera się na unikaniu spożywania produktów toksycznych dla naszych nerek. Należy uważać na zażywane przez nas leki (przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz alkohol (nieznanego pochodzenia). Groźne jest także odwodnienie organizmu.


choroby układu moczowego przyczyny ostrej niewydolności nerek Leczenie ostrej niewydolności nerek
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach