40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Nudności

Nudności nie powodują bólu i nie są uważane za poważne schorzenie. Czasami taki stan jednak może sugerować inne groźne choroby. Nudności zwykle poprzedzają odruch wymiotny i wymioty. W ich trakcie często pojawia się: ślinotok, tachykardia, wzmożona potliwość, blednięcie i brak apetytu. To także objaw ciąży.

Przyczyny nudności

Jeśli się pojawiają i na pewno ich powodem nie jest ciąża, przyczyn można doszukiwać się w:

  • przejedzeniu,
  • złej diecie,
  • kacu,
  • stresie,
  • przemęczeniu,
  • niepożądanym działaniu niektórych leków.

Mdłości są obecne przy chorobach przewodu pokarmowego, gdy ma miejsce podrażnienie układu pokarmowego. W tym przypadku typowe dolegliwości to: różnego rodzaju infekcje żołądkowo-jelitowe, zatrucia pokarmowe, nadwrażliwość pokarmowa, niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, kamica żółciowa, zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa, ostre zapalenie i nowotwory trzustki, zapalenie wątroby, choroba Crohna, czy zapalenie otrzewnej.

Inną grupą chorób, do których objawów zalicza się także mdłości, mogą być choroby o podłożu neurologicznym np. migrena, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych i krwawienie śródczaszkowe.

Mdłości są też objawem choroby lokomocyjnej, zapalenia błędnika i zapalenia ucha środkowego. Ich przyczynami mogą być również choroby psychiczne - depresja, anoreksja, wymioty psychogenne, bulimia.

Nudności niekiedy świadczą też chorobach układu moczowego - kolce nerkowej, zapaleniu nerek, nocznicy oraz chorobach metabolicznych i układu wewnątrzwydzielniczego: cukrzycowej kwasicy ketonowej, przełomie nadnerczy, przełomie tarczycowym.

Mdłości w czasie ciąży odczuwa aż 85% kobiet, a u połowy z nich dochodzi do wymiotów. Na ich powstawanie wpływ ma m.in. zaburzenie czynności żołądka, wzrost ciśnienia śródbrzusznego, zmiany metaboliczymie, hormonalnymi oraz wpływ czynników psychogennych.

Postępowanie przy nudnościach i wymiotach

W sytuacji, gdy mdłości trwają długo, a objawy towarzyszące nasilają się i są wyjątkowo mocne lub niepokojące np. gdy w wymiocinach pojawia się krew, występuje ból w klatce piersiowej, silny ból brzucha i głowy lub gdy poprzedził je uraz głowy, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.

W większości przypadków są one efektem błędu w diecie lub spożyciem nieświeżej żywności. W takiej sytuacji najlepiej jest po zwymiotowaniu bardzo delikatnie obchodzić się z żołądkiem i uważać na to, co się spożywa. Pierwszy posiłek dobrze jest spożyć po około 2 godzinach od zwymiotowania. Nie powinien on być ciężki. Wystrzegamy się wtedy tłustego, surowego, słodkiego i gorącego jedzenia, a także jedzenia szybkiego i w dużych ilościach.
Zalecany jest także odpoczynek po spożyciu pokarmu i powstrzymanie się od natychmiastowego umycia zębów po jedzeniu. Czasem wymioty (i towarzyszącą im biegunka) mogą wywołać odwodnienie. W celu zapobiegania takim skutkom należy pić dostępne w aptece płyny nawadniające, niezależnie od innych, przyjmowanych leków.

Czy można zapobiec nudnościom i wymiotom?

Tak, jeśli znamy przyczyny. Na przykład możemy unikać danych pokarmów, jeśli wiemy, że jesteśmy na nie uczuleni. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną przyjmują leki zapobiegające nudnościom i wymiotom podczas podróżowania. Lekarz może nam w konkretnym przypadku zalecić zażywanie odpowiednich środków przeciwwymiotnych.

Domowe sposoby na nudności

Pomocy w łagodzeniu jest imbir, migdały, krople, napary ziołowe. Na pewno podczas uczucia mdłości nie sięgajmy po kawę, herbatę i soki. Pomocna w walce z nudnościami może okazać się też akupunktura. Ważne jest również nasze odprężenie i odpoczynek.


choroby układu pokarmowego nudności a ciąża Nudności przyczyny nudności podczas okresu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach