45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nieprzyjemny zapach z ust

Wiele osób uważa, że czynnikiem powodującym nieprzyjemny zapach z ust jest jedynie nieprawidłowa higiena. Nie ma nic bardziej mylnego.
To jeden z czynników, ale nie jedyny. W rzeczywistości istnieją też inne powody, które mają wpływ na przykry zapach wydobywający się z naszych ust.
Mało kto wie o istnieniu choroby zwanej halitoza, która w bezpośredni sposób przyczynia się do zapachu naszego oddechu.

Halitoza to schorzenie dotykające sporą liczbę osób i jest naprawdę bardzo kłopotliwe. Jego główny objaw to przykra woń wydobywająca się z ust człowieka, co znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie.
Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust jest oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wiadomy jest fakt, że zęby należy szczotkować po każdym posiłku, jednak w praktyce niewiele jest osób, które stosowałyby się do tej zasady.

Zaniedbując naszą jamę ustną, pozwalamy na swobodne rozprzestrzenianie się tam różnego rodzaju bakterii, które rozwijając się w znacznym stopniu, przyczyniają się do jakości zapachu wydobywającego się z naszych ust.
Dodatkowo nieprawidłowa higiena jamy ustnej skutkuje psuciem się naszych zębów, powstawaniem próchnicy, kamienia nazębnego czy zapalenia dziąseł, co nie poprawia sytuacji w żaden sposób.
Nieprzyjemny zapach z ust może być również spowodowany występowaniem w organizmie człowieka drożdżaków Candida Albicans. Mowa tu o tzw. kandydozie, czy też drożdżycy układu pokarmowego lub błony śluzowej jamy ustnej.
W takim przypadku powinno się bezzwłocznie rozpocząć leczenie, ponieważ rozwój kandydozy może stanowić poważne zagrożenie dla całego organizmu.

Czasami przyczyną brzydkiego oddechu bywają problemy żołądkowe. Choroba wrzodowa, przejadanie się, nieżyty żołądka, uchyłki przełyku w równym stopniu mogą być odpowiedzialne za wydobywanie się przykrego zapachu z ust.
Powstaje on wyniku osadzania się na ścianach żołądka bakterii czy grzybów, które o powodują, że z naszych ust wydobywa się woń, która odpycha od nas otoczenie.

Leczenie halitozy
Podstawą w leczeniu takiej dolegliwości jest poznanie tego, co ją wywołuje. Sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu z ust jest stopniowe wykluczanie źródeł chorobowych oraz stosowanie skutecznych metod jego eliminacji. Samo maskowanie takiego problemu nie wystarczy.

Podejmując próbę pozbycia się brzydkiego oddechu po pierwsze, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszemu uzębieniu. Warto wybrać się do stomatologa i dla własnego dobra wyleczyć próchnicę czy zlikwidować kamień nazębny.
Oczywiste jest, że nieprzerwanie należy dbać o higienę jamy ustnej, myjąc zęby co najmniej dwa razy dziennie. Dentyści zalecają również używanie specjalnych szczoteczek, które poza tym, że dokładnie umyją nasze uzębienie, dodatkowo wyczyszczą nasz język, pozbywając się bakterii.

Dodatkowo można korzystać z nici dentystycznych oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej czy żuć gumę bez cukru po każdym posiłku, która pobudzi proces wydzielania się śliny i poprawi pracę żołądka.
Inną metodą oprócz odpowiedniej higieny jamy ustnej jest zastosowanie odpowiedniej diety. Wystrzegać się powinno spożywania produktów, o intensywnym zapachu, którego bardzo ciężko się pozbyć takich jak cebula czy czosnek. Ponadto wzbogaćmy nasz jadłospis o świeże owoce: jabłka i pomarańcze.

Do pokarmów, które mogą być przyczyną przykrego zapachu z ust lub mieć swój udział w jego powstawaniu można zaliczyć: ostre potrawy, mleko, alkohol, warzywa z dużą zawartością siarki, potrawy smażone na głębokim oleju i inne.
W sytuacji, gdy mimo stosowania się do wymienionych metod sytuacja z nieprzyjemnym oddechem nie ulega poprawie, koniecznie należy wybrać się do lekarza. Może okazać się, że niezbędne będzie wykonanie specjalistycznych badań i poddanie się leczeniu farmakologicznemu.


higiena jamy ustnej choroby zębów przykry zapach wydobywający się z ust przykry zapach wydobywający się z ust przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach