45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór witaminy P

Witamina P jest konieczna, by organizm mógł prawidłowo wchłaniać witaminę C. Odpowiada za wiele podstawowych funkcji w organizmie. Mimo że jest produkowana przez ludzki organizm, warto zadbać o utrzymanie jej odpowiedniego poziomu, gdyż jej niedobór grozi poważnymi konsekwencjami.

Witamina P, nazywana jest niacyną, lub określana symbolem PP czy B3.

Zalicza się ją do grupy witamin B, co oznacza, że jest rozpuszczalna w wodzie, ale w przeciwieństwie do innych witamin z tej grupy, może być produkowana przez organizm.

Witamina P to tak naprawdę dwa związki niacyna (kwas nikotynowy), która stanowi czynnik przeciwpelagryczny i nikotynamid. To jedna z witamin, która ma duży wpływ na poprawne funkcjonowanie mózgu.

Jej druga najważniejsza funkcja to wpływ na odpowiednie wchłanianie i przyswajanie witaminy C. Dodatkowo ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwalergiczne.

Funkcje witaminy P w organizmie

Towarzyszy procesom utleniania i rozkładu węglowodanów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Odpowiada za regulowanie poziomu cukru we krwi oraz zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu dobrego cholesterolu. Witamina P uczestniczy w procesach krwiotwórczych, działa ochronnie na ścianki naczyń włosowatych i reguluje ciśnienie krwi.

Jej pozostałe zalety to zapobieganie chorobom serca i korzystny wpływ na stan skóry. Częściowo odpowiada też za produkcję hormonów płciowych i hormonów tarczycy. Likwiduje wolne rodniki i chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Dobroczynne działanie witaminy zaobserwowano też w leczeniu zaburzeń psychicznych i schizofrenii. Wpływa korzystnie na spokojny sen i dobry stan psychiczny człowieka.

Objawy niedoboru witaminy P

Nie należy bagatelizować niedoboru witaminy P. Już niewielkie braki, można łatwo zaobserwować. Jako że witamina P, ma wpływ na rozkład węglowodanów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych, jej niedobór spowalnia metabolizm, co objawia się w niskiej tolerancji na zimno.

Zależnie od tego, jaki jest stopień niedoboru tej witaminy, na ciele mogą pojawiać się, częściej niż zwykle siniaki, spowodowane to jest w znacznej mierze kruchością naczyń włosowatych. Gdy doskwiera nam bezsenność, występują bóle głowy, rozstrojenie nerwowe lub problemy z pamięcią, mogą to być objawy za małej ilości witaminy P w organizmie. Za pogorszenie stanu skóry i wrażliwość na światło słoneczne, również może być odpowiedzialny jej brak.

Co jeść, aby unikać niedoboru?

Witaminę P wytwarza nasz organizm, ale nie w ilości wystarczającej do prawidłowego rozwoju. W związku z tym trzeba ją przyjmować w postaci pożywienia. Witamina P jest obecna w powszechnie dostępnych produktach żywnościowych. Należą do nich: wątróbka, tuńczyk, drób, łosoś, ryż, czarna porzeczka, jeżyny, owoce cytrusowe, drożdże piwne, orzechy, ziarna słonecznika, daktyle, figi, śliwki, produkty zbożowe.

Oczywiście niedobory można uzupełniać, stosując suplementy diety, ale najlepszą przyswajalność witaminy obserwuje się, gdy dostarczana jest z naturalnych źródeł. Należy pamiętać, że witamina P ulega zniszczeniu podczas gotowania i podlega procesom utleniania na powietrzu. Na lepsze wchłanianie wpływają witaminy B1, B2, B5, C, fosfor i chrom.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę P?

W przypadku dzieci do 3 roku życia zapotrzebowanie wynosi ok 11[mg], dla dzieci od 4 do 6, 14[mg], od 7 do 9 lat 17[mg]. U młodzieży dzienne zapotrzebowanie to 24[mg], a dla ludzi dorosłych od 22 do 25[mg]. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę posiadają kobiety w ciąży i matki karmiące ok. 35[mg] na dzień.

Nadmiar witaminy P

Witaminę P można przedawkować, ale jest to rzadko spotykane, ponieważ jej nadmiar jest wydalany z organizmu. Objawy to przede wszystkim zmiany skórne, którym towarzyszy pieczenie i swędzenie, wymioty i biegunki. U osób z chorobą wrzodową i cukrzycą powoduje zaostrzenie choroby.


witaminy i minerały funkcje witaminy P zapotrzebowanie na witaminę P nadmiar witaminy P
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach