45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór progesteronu

Progesteron, nazywany także luteiną to jeden z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Dzięki niemu możliwe jest zajście w ciążę oraz prawidłowy rozwój płodu.

Gdzie powstaje progesteron i za co jest odpowiedzialny?

Za jego produkcję odpowiedzialna jest kora nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Tworzy go ciało żółte, a gdy kobieta jest w ciąży, progesteron jest wydzielany przez łożysko. Największa ilość progesteronu jest tuż po owulacji, dzięki czemu możliwe jest zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja w macicy.

Funkcje dla organizmu:

  • reguluje cykl miesięczny kobiety
  • reguluje wymianę nabłonka macicy, szyjki macicy i pochwy
  • utrzymuje prawidłowy przebieg ciąży
  • odgrywa ważną rolę w procesie laktacji
  • normializuje poziom glukozy
  • przyspiesza oddychanie


Jaka jest norma?

Poziom progesteronu u kobiety zależna jest od fazy cyklu, w którym się znajduje. Cykl menstruacyjny składa się z dwóch faz: okresu owulacji, w którym stężenie progesteronu jest stosunkowo niskie oraz okresu po owulacji. Najwyższy poziom hormonu następuje w 7. oraz 8. dniu po uwolnieniu komórki jajowej.

Gdy dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte nadal produkuje progesteron, a później rolę tę przejmuje łożysko. W sytuacji, gdy nie doszło do zapłodnienia – poziom hormonu zaczyna spadać.

Oto normy określające stężenie hormonu w surowicy krwi kobiet:

  • po owulacji: 1-28ng/ml,
  • do 12. tygodnia ciąży: 9-47ng/ml,
  • 12.-28. tydzień ciąży: 17-146ng/ml,
  • powyżej 28. tygodnia ciąży: 55-200ng/ml.

Co, gdy jest go za mało?

Niedobór progestagenu stanowi duży problem. Przyczyniać się może do niepłodności, zaburzeń cyklu miesięcznego oraz krwawień między menstruacjami.

Metody stwierdzenia niedoboru

Niedobór progesteronu można stwierdzić poprzez badania które ocenią jego stężenie we krwi. Wykonuje się je w 7. bądź 8. dniu po owulacji, gdy odnotowuje się jego najwyższy poziom.

Pojedyncze badanie nie da precyzyjnego wyniku, ponieważ progesteron wyrzucany jest pulsacyjnie do krwiobiegu. Najlepiej więc powtórzyć badanie przynajmniej dwa razy w ciągu dnia.

Co, jeśli nie obserwujesz swojego organizmu i nie jesteś w stanie dokładnie określić dnia owulacji? Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie monitoringu cyklu na USG, który pozwoli precyzyjnie określić owulację.

Dobrym pomysłem jest stałe kontrolowanie swojego organizmu oraz cyklu menstruacyjnego. Dzień owulacji można stwierdzić na podstawie wzrostu temperatury ciała. Obserwacja jest bardzo pomocna, ponieważ pozwala szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości w pracy naszego organizmu.

Leczenie

Po wykonaniu badań ginekologicznych lekarz decyduje o dobrze odpowiedniego sposobu leczenia. Niewydolność ciałka żółtego, odpowiedzialnego za produkcję hormonu, leczyć można kuracją hormonalną.

Podaje się zastępczo progesteron lub progestagen w fazie lutealnej cyklu. Najczęściej stosowanymi środkami są Duphaston oraz Luteinę.

Niedobory progesterony mogą być bardzo groźne szczególnie dla kobiet w ciąży. Ważne jest, abyśmy obserwowały swój organizm. Jedynie wtedy możliwa jest szybka interwencja, gdy zajdą jakieś nieprawidłowości.


choroby hormonalne Niedobór progesteronu czym grozi Niedobór progesteronu przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach