45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór krwinek czerwonych

Erytrocyty, nazywane także czerwonymi krwinkami, to najliczniejszy element krwi, który też ma wiele istotnych zadań w organizmie człowieka. W związku z tym ich niedobór może doprowadzać do wielu zdrowotnych konsekwencji.

Pojęcie erytrocytów

Erytrocyty stanowią jeden z morfotycznych składników krwi. W organizmie człowieka znaleźć ich można prawie 30 bilionów. Ilość czerwonych krwinek u człowieka nie jest stała.

Może ona się zwiększać lub zmniejszać, zależy to między innymi od takich czynników jak chociażby od miejsca, w którym człowiek się znajduje, czy też od ciśnienia.

Prawidłowy erytrocyt ma soczewkowaty kształt i jest obustronnie wklęśnięty. Erytrocyty są czerwone, ponieważ zawierają w sobie hemoglobiny.

Powstawanie czerwonych krwinek

Wytwarza je układ krwiotwórczy. W związku z tym powstają za pomocą szpiku kostnego czerwonego, węzłów chłonnych, śledziony oraz migdałków. Produkowane są one już w chwili narodzenia. Ciekawy jest fakt, że niemowlę ma ich 7 mln/mm³ w krwi obwodowej, natomiast dorosły mężczyzny ma ich około 5 mln/mm³.

Erytrocyty wytwarzane są przez szpik kostny znajdujący się w istocie gąbczastej, w nasadzie kości długich i płaskich. Powstają w wyniku procesu zwanego erytropezą. Odpowiada on za produkcje erytroblastów, czyli komórek macierzystych, z których wytwarzane są erytrocyty.

Po procesie różnicowania w dojrzały erytrocyt, w którym dochodzi do odrzucenia jądra, krwinki przedostają się do krwi obwodowej. W przeciągu jednej minuty tworzyć się może nawet do 120 mln krwinek. Czerwone krwinki żyją tylko do stu dni, następnie zostają zniszczone w śledzionie.

Funkcje erytrocytów

Ich najważniejsze zadanie to transport tlenu z płuc do pozostałych tkanek obecnych w organizmie ludzkim. Wynika z tego to, że gdyby nie czerwone krwinki, a konkretnie zawarta w nich hemoglobina, tlen nie miałby możliwości dotarcia do wszystkich narządów w ciele człowieka.

Erytrocyty pełnią także częściową funkcję przenoszenia dwutlenku węgla z tkanek do naczyń włosowatych. Powyższy transport stanowi mniej więcej 30% całego transportu CO2, reszta przenoszona jest w postaci jonów wodorowęglanowych.

Erytrocyty odpowiedzialne są także za utrzymanie stałego pH krwi. Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie erytrocyty powodują czerwone zabarwienie krwi. Czerwone krwinki odpowiadają również za dostarczanie organizmowi witamin A, C, B12, B6, żelaza oraz kwasu foliowego.

Na ich powierzchni znajdują się także specyficzne antygeny (glikoproteiny), które decydują o przynależności do danej grupy krwi. To właśnie na ich podstawie wyróżniono cztery grupy ludzkiej krwi, tj. O, A, B, AB.

Niedobór czerwonych krwinek

Przeciętny poziom erytrocytów znajduje się u mężczyzn między 4 a 5 mln/mm³ a u kobiet pomiędzy 4,5 a 5,5 mln/mm³. Taki poziom czerwonych krwinek w naszym organizmie jest prawidłowy.

W momencie, gdy dojdzie do zaburzenia powyższych norm, może świadczyć to o poważnych problemach zdrowotnych. Niedobór erytrocytów najczęściej powoduje anemię.

Anemia objawiać się może właśnie zmniejszeniem liczby krwinek czerwonych przy zachowanej, a nawet zwiększonej ilości hemoglobiny. Mniejsza ilość erytrocytów wywołana może być tym, iż organizm nie jest po prostu w stanie ich więcej produkować.

Niedobór czerwonych krwinek powoduje także tzw. niedokrwistość rzekomą. Niedokrwistość rzekoma pojawia się w momencie obniżenia hemoglobiny we krwi. Obniżenie hemoglobiny we krwi spowodowane jest zwiększeniem objętości osocza w przypadku przewodnienia bądź też ciążą.

Mimo wszystko nie tylko niedobór czerwonych krwinek może stanowić zagrożenie dla organizmu, ale również ich nadmiar.

Sposoby radzenia sobie z niedokrwistością

Jeżeli powodem niedokrwistości jest brak żelaza, to najprostszą metodą na pokonanie choroby jest po prostu zmiana diety.

Najwięcej żelaza znaleźć można w wołowinie, wątróbce, żółtkach jaj, w roślinach strączkowych, orzechach oraz szpinaku. W przypadku niedoboru erytrocytów bardzo ważne jest także dostarczanie do organizmu miedzi, cynku, kwasu foliowego, selenu czy też witaminy B12.

Czerwone krwinki jako najbardziej liczny składnik morfotyczny krwi ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania organizmu człowieka. Dlatego też pamiętajmy o okresowym wykonywaniu badań krwi.


choroby układu krążenia niedokrwitsość rzekoma niedobór erytrocytów Niedobór krwinek czerwonych przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach