40 304 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Neuropatia

Spotykana przeważnie przy chorobie alkoholowej. Może też być wywołana przez używanie innych środków psychoaktywnych, w tym opioidów.

Zazwyczaj połączona jest z niedoborami pokarmowymi powstałymi na skutek spożywania alkoholu. Chodzi tu głównie o niedobór witamin, a zwłaszcza witaminy B1.

Przyczyny

Zapalenie nerwów na skutek zakażenia bakteriami, wirusami i innymi zarazkami. Przyczyną niezapalnych schorzeń nerwów obwodowych mogą być:

  • alkoholizm,
  • zatrucie chemiczne, na przykład talem (przemysł przeróbki metali, trucizny na szczury), arsenem (środki ochrony roślin), ołowiem (produkcja farb, przemysł metalowy, wyrób akumulatorów),
  • niektóre leki,
  • powikłania cukrzycy,
  • choroby wątroby i nerek,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia przemiany materii.

Objawy

Sposób, w jaki natężają się objawy, zależny jest od przyczyn choroby. W większości polineuropatii na podłożu infekcyjnym oraz związanych z zaburzeniami metabolicznymi początek jest ostry i nagły. W niektórych przypadkach jednak może być powolny i skryty. W typowych przypadkach w obrazie klinicznym dominują zaburzenia czucia. We wczesnych stadiach występują parestezje (tj. drętwienie, mrowienie, uczucie ciepła lub zimna).

Objawy te przeważnie obejmują części obrodowe (dłonie, stopy), w związku z taką lokalizacją nazywane są objawami „skarpetek i rękawiczek″. W wielu przypadkach pojawiają się także bóle kończyn. Występują bolesne skurcze łydek, szczególnie dokuczliwe w nocy. Później kończyny stają się osłabione, przy czym kończyny dolne są zazwyczaj bardziej dotknięte niż górne. W ciężkich przypadkach dochodzi do opadania stóp i dłoni. Opadające stopy powodują specyficzny, tzw. bociani chód. Stwierdza się również zaniki mięśni. Objawy te charakteryzują neuropatie. W danym rodzaju uszkodzeń występują objawy bardziej specyficzne.

Długotrwałe leczenie witaminą B1 pozwala na wyraźne zmniejszenie lub nawet całkowite ustąpienie objawów.


choroby układu nerwowego przyczyny neuropatii alkoholizm a neuropatia neuropatia leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 304 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach