40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Nerwica serca

Nerwica serca należy do grupy chorób nerwic narządowych. Mianem nerwic narządowych określa się stany, w których trakcie dochodzi do pojawienia się zaburzenia działania różnych układów, bez dostrzegalnych zmian organicznych tłumaczących te objawy. Tworzą się one na skutek nieprawidłowego działania ośrodkowego układu nerwowego.

Nerwica serca to czynnościowe zaburzenie pracy serca, które tworzy się na podłożu lękowym. Najczęstsze czynniki, które powodują taki stan to zaburzenia stanu psychicznego chorego, które powstają na tle niepowodzeń w życiu zawodowym, osobistym, niskie poczucie własnej wartości czy choroba lękowa.

Objawy choroby są bardzo różnorakie i mogą pojawiać się z różnym nasileniem.

Podstawowe objawy to:

  • ból w klatce piersiowej
  • bicie i kołatanie serca
  • duszność
  • niepokój
  • osłabienie

Po przeprowadzeniu badań nie zauważa się żadnych organicznych chorób serca ani chorób układu krążenia.

Bóle w klatce piersiowej w nerwicy serca umiejscowiony jest przeważnie ulokowany w okolicy przed sercowej oraz w koniuszku serca. Przeważnie mają one charakter kłujący i przeszywający, przez co zwiększa się niepokój chorego. Czasami takie bóle mogą być tępe, gniotące i różnią się od bóli wieńcowych tym, że mogą utrzymywać się przez wiele godzin, a nawet dni. Cechą charakterystyczną jest to, że nie promieniują i nie mają związku z wysiłkiem fizycznym.

Kolejną częstą dolegliwością nerwicy serca jest duszność, które objawia się niemożnością wzięcia wystarczająco głębokiego wdechu.

Do objawów nerwicy dołączyć można także niepokój psychiczny i ruchowy, wzmożoną potliwość, ziębnięcie kończyn oraz łatwe czerwienienie się i bladnięcie.

Nerwica serca może skutkować głównie obniżeniem jakości życia i niepokojem o własne zdrowie. W szczególnych sytuacjach nerwica serca znacznie przyspieszona czynność serca czy gwałtowny skok ciśnienia tętniczego krwi mogą wywołać negatywne skutki.

Leczenie tego schorzenia oparte jest przede wszystkim na przeprowadzeniu odpowiedniej psychoterapii. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego. Kluczowe w tym przypadku jest usunięcie szkodliwych czynników środowiskowych. Należy prowadzić uregulowany tryb życia, zwracać uwagę na odpowiednią ilość snu oraz na aktywność fizyczną.

W przypadkach, gdy nerwica serca powoduje nasilone dolegliwości, przydatne są leki uspokajające i przeciwlękowe.


nerwice objawy nerwicy serca przyczyny nerwicy serca powikłania po nerwicy serca
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach