40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Mięsak maziówkowy

Mięsak maziówkowy należy do grupy nowotworów złośliwych tkanki miękkiej. Stanowi on rzadką odmianę raka, ale jego śmiertelność jest jednak wysoka. Nowotwór ten nie reaguje dobrze na chemioterapię i wielokrotnie daje przerzuty na inne narządy (głównie płuca).

Ponadto, przeważnie uaktywnia się w głębokich partiach mięśni, przez co wykrywany jest w stosunkowo późnym stadium, gdyż wcześniej nie daje wyraźnych objawów. Polega on na tworzeniu się guzów w okolicach stawowych (przeważnie na kolanach i łokciach).

Powszechnie uważa się, że przyczyną tego schorzenia są geny, ale jego rozwojowi mogą też sprzyjać wszelkiego rodzaju wszczepy wewnętrzne i protezy oraz obecność blizn i obrzęki chłonne.

Objawy i leczenie

Charakterystyczne objawy przy tym schorzeniu to ból bez wyraźnego powiększenia bolącego obszaru. Zazwyczaj towarzyszy mu też utrudnienie w poruszaniu zainfekowaną kończyną. Należy wykonać wtedy badanie rentgenowskie, dzięki któremu można wykryć obecność guza.

Leczenie opiera się na radioterapii, chemioterapii oraz zabiegu chirurgicznym, w którego trakcie wycina się guza. Czasami, jeśli rak zajął dużą część kości i naczyń krwionośnych dokonuje się amputacji kończyny. Jeśli choroba nie zdążyła dać jeszcze przerzutów, istnieją szanse na wyleczenie, jednak w bardzo wielu przypadkach jest już za późno, a chemioterapia nie przynosi pożądanych efektów.


nowotwory Mięsak maziówkowy objawy obrzęki chłonne Mięsak maziówkowy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach