45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mięsak macicy

Mięsaki to nowotwory złośliwe, które atakują drogi rodne kobiet. Przeważnie powstają w okresie między 50 a 60 rokiem życia. Jednak zagrożenie występuje także w przypadku młodszych kobiet. W większości przypadków mięsak występuje w trzonie macicy.

Charakterystyka

Mięsaki te podzielić można na czyste i mieszane. Charakterystyczna dla nich jest zarówno znaczna złośliwość, jak i skłonność do nawrotów i przerzutów. Zagrożenie dotyczy głównie kobiet przyjmujące zastępczą terapię hormonalną, cierpiące na otyłość, nadciśnienie tętnicze, niepłodność, HTZ oraz kobiety, w których rodzinach występował rak macicy.

Objawy

Mięsaka bardzo trudno wykryć. Wiąże się to, z tym że jego objawy pojawiają się dopiero po osiągnięciu zaawansowanej postaci. Także badanie cytologiczne nie jest w stanie wykryć obecności mięsaka, w jego wczesnym stadium. Do jego objawów zalicza się upławy, krwawienia międzymiesiączkowe lub występujące po menopauzie oraz silny ból w okolicach miednicy.

Mięsaki częściej występują u kobiet ciemnoskórych. Bardziej narażone są także osoby, u których w okolicach narządu płciowych stosowana była radioterapia. Zmiany będące we wczesnej fazie należy wyłącznie obserwować, nie zaleca się żadnego leczenia.

Leczenie

Mięsaka leczy się przede wszystkim całkowitym wycięciem macicy. Czasami konieczne okazuje się też usunięcie węzłów chłonnych macicy oraz ocena płynu otrzewnego. W przypadku osób z grupy wysokiego ryzyka może wystąpić zalecenie zastosowania radioterapii pooperacyjnej, mającej zmniejszyć szanse na nawrót choroby. Po usunięciu macicy należy monitorować całą jamę brzuszną, w celu wykluczenia ewentualnych przerzutów.

U kobiet, u których leczenie operacyjne nie jest możliwe, ze względu na występujące choroby, zaleca się stosowanie chemioterapii, radioterapii oraz hormonoterapii, jednak ze względu na znaczną złośliwość nowotworu oraz możliwość wystąpienia przerzutów, takie działania mogą okazać się niewystarczające.

Po leczeniu operacyjnym choroby powinien postać pod stałą kontrolą ginekologiczną. W ponad 30% przypadków, już w ciągu 5 lat po zabiegu, pojawiają się nawroty nowotworu. Wcześnie wykryte mogą zostać w całości usunięte, bez występowania dodatkowych powikłań.


choroby układu rozrodczego przyczyny mięsaka macicy objawy mięsaka macicy leczenie mięsaka macicy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach