44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Mania

Mania to praktycznie odwrotność depresji i apatii. W tym wypadku stany pobudzenia są stanami, w których trakcie człowiek charakteryzuje się nadmierną aktywnością, jest pobudzony, w podwyższonym nastroju, czasem jest skłonny do gniewu i wybuchów wściekłości, a nawet do agresji.

U osoby doświadczającej manii czy, hipomanii, nie występuję świadomość choroby, wręcz przeciwnie, osoba taka uważa się za bardzo zdrową i stanowczo odmawia kontaktu z lekarzem, a tego rodzaju sugestie wywołują nawet jego oburzenie.

Chory w tym czasie bardzo często wydaje znaczne sumy pieniędzy, powoduje konflikty z otoczeniem, czasem narusza prawo. Może nawet dojść do sytuacji, że człowiek niepijący nigdy alkoholu, nagle spożywa go w znacznych ilościach. Dochodzi do rozpasania seksualnego oraz nawiązania wielu kontakty z podejrzanymi osobami. Dochodzi także do urojeń wielkościowych lub posłanniczych. Osoba taka uważa, że jest wybrana jako posłaniec Boga, zdolny do wzniosłych czynów. Takim formom zachowania przeważnie towarzyszy bezsenność, ale chory nie potrzebuje snu, ponieważ wzmożona aktywność nie powoduje u niego zmęczenia.

Choroba ta jest uleczalna. Jednak czasami podwyższenie nastroju nie jest związane z chorobą afektywną, ale wynika z innych zaburzeń psychicznych. Stałe lub okresowe podniesienie nastroju, wzmożoną samoocenę, można np. spotkać w wielu stanach organicznych, np. w otępieniu, w zatruciach, zatruciach alkoholizmie lub przy nadużywaniu leków. W przypadku, np. guzów mózgu pojawiają się też stany euforii czy morii, kiedy chory ma podniosły nastrój, jest zadowolony ze wszystkiego, pobudzony. Niektóre postacie schizofrenii mogą łączyć się z podwyższonym nastrojem.

Wobec tych wszystkich stanów zasięgnąć należy porady lekarskiej, która wystawi odpowiednią diagnozę.


choroby psychiczne leczenie manii manie zaburzenia afektywne przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach