45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Łysienie dyfuzyjne

Łysienie dyfuzyjne to choroba, przy której wypadają włosy głównie w rejonie skóry głowy. Taki rodzaj łysienia najczęściej towarzyszy innym schorzeniom.


Przyczyny
Taki rodzaj łysienia jest określany jako stan chorobowy, ponieważ za jego powstawanie jest odpowiedzialna właśnie choroba. Co więcej, łysieniem objęta jest jedynie skóra głowy. Uważa się, że jedną z przyczyn mogą być czynniki genetyczne. Najczęściej jednak jest to nadczynność lub niedoczynność tarczycy i to właśnie u pacjentów z tego rodzaju schorzeniami najczęściej diagnozuje się łysienie dyfuzyjne. Wypadanie włosów na skórze głowy, czyli łysienie występuje czasami także u osób cierpiących na białaczkę i jest to bardzo charakterystyczne dla tej choroby. W przypadku nadczynności tarczycy włosy wypadają szybciej, ponieważ przez nadmierną produkcję hormonów tarczycy, włosy stają się delikatniejsze i kruche. Inaczej jest w przypadku niedoczynności tarczyc, gdzie choroba rozwija się zdecydowanie dłużej, tak samo, jak proces wypadania włosów. Niekiedy pojawia się także specyficzny objaw wypadania włosów, nazwany objawem Hertogha, który charakteryzuje się wyłysieniem brwi, prawie w połowie.

Przy łysieniu dyfuzyjnym, które jest spowodowane stanem chorobowym, bardzo często pojawia się również wysoka gorączka, która w dużej mierze przyczynia się do wypadania włosów. Gorączka jest również najbardziej charakterystycznym i najczęściej pojawiającym się objawem.

Rozpoznanie
Pierwszym objawem, za pomocą którego możliwe jest zdiagnozowanie łysienia dyfuzyjnego, jest właśnie gorączka. Charakterystyczne jest także wypadanie włosów, ale w sposób rozproszony. To znaczy, że włosy wypadają nierównomiernie i jednocześnie z różnych części skóry głowy. Jeżeli pacjent zdaje sobie sprawę, że, że cierpi na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, to w przypadku kiedy włosy zaczynają wypadać, można z góry założyć, że to właśnie łysienie dyfuzyjne.

Leczenie
Leczenie takiego schorzenia polega przede wszystkim na zwalczeniu przyczyn, czyli choroby odpowiedzialnej za taki stan lub ewentualnej gorączki, która najczęściej przyczynia się do nadmiernego i rozproszonego wypadania włosów. W związku z tym, metody leczenia są uzależnione od stanu zdrowia pacjenta oraz choroby, która go zaatakowała. W przypadku wyleczenia zazwyczaj pacjent wraca do pełnego zdrowia, a samo łysienie ma charakter odwracalny, w związku z czym włosy odrastają.


choroby skóry gorączka i wypadanie włosów łysienie z różnych części głowy gorączka a łysienie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach