44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Lęk

Wśród ludzi występuje różne nasilenie lęku. Wszystko zależy od osobowości danego człowieka i jej stanu. Znaczenie ma także stan psychiczny oraz warunki środowiskowe. Trudno znaleźć granice między lękiem fizjologicznym a patologicznym.

Patologiczny lęk określany jest, wtedy gdy pojawia się jako bardzo częsty lub stały i kiedy tak opanowuje emocje, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Przeważnie lęki takie nie mają konkretnej przyczyny oraz nie dotyczą jakiejś konkretnej sprawy.

Człowiek odczuwa niepokój, odnosi wrażenie, że grozi mu coś, nie potrafi jednak dokładnie określić co. Boi się o siebie, o rodzinę, o ojczyznę, czasem o cały świat.

Przy takich lękach mogą być obecne objawy somatyczne i wegetatywne, np. uczucie ściskania w okolicy serca lub bóle. Dodatkowo mogą pojawić się: potliwość, bledniecie lub zaczerwienienie skóry twarzy, zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, uczucie martwienia skóry i omdlenia.

Lęk stanowi pierwszy symptom każdej nerwicy. Może też okazać się istotnym elementem psychozy. Zwłaszcza w depresji jest nieodłącznym jej składnikiem. Może również pojawiać się w schizofrenii. Lęk jest także obecny przy wielu chorobach somatycznych, zwłaszcza układu krążenia. Lek występuje także w stanach zaburzeń świadomości, np. w delirium przy nadużywaniu alkoholu.

Istnieje wiele postaci lęków. W wielu przypadkach są one związane z natręctwami. Występują lęki wysokości, ciemności, zamkniętej przestrzeni.

Przy uczuciu lęku dochodzi także do obniżenia nastroju oraz spadku aktywności. Mogą jednak występować takie rodzaje lęku, których następuje proces integracji. Człowiek staje się wówczas bardziej aktywny, myśli szybciej i sprawniej. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacjach na pograniczu leku i strachu przed jakimś rzeczywistym zagrożeniem. Niekiedy taki rodzaj lęku prowadzi do działań agresywnych, będących forma obrony.

Uczucia lęku nie da się zlikwidować ani też całkowicie usunąć. To na co można mieć wpływ to na czynniki lękotwórcze, które przeważnie tworzą się w sytuacjach domowych, szkolnych lub miejscu pracy. Mowa tutaj o nadmiernym rygorze, sztywności emocjonalnej, chłodzie, niewspółmierności wymagań. To wszystko skutkuje powstawaniem reakcji lękowych. Nieprzypadkowo leki są znacznie częstsze w niektórych rodzinach, czy też środowiskach, a środowiskach innych występują o wiele rzadziej.

Obecnie powszechne są różnego rodzaju preparaty przeciwlękowe. Są to środki bardzo reklamowane przez duże firmy farmaceutyczne. Korzystanie z nich stwarza jednak pewne zagrożenie. Ich efekty są przeważnie krótkotrwałe i większość z nich prowadzi do szybkiego przyzwyczajenia i uzależnienia. Niekiedy chorzy dochodzą do kilkunastu tabletek dziennie. Oprócz zmian psychicznych prowadzi to również do bardzo poważnych uszkodzeń narządów miąższowych i do uszkodzeń serca.

Jeżeli mowa o lekach uspokajających to można je zażywać tylko na zalecenie lekarza i według dawek przez niego podanych. Stanowią one zawsze tylko metodę wspomagająca psychoterapię, natomiast nie mogą jej zastąpić.


choroby psychiczne Lęk opis choroby przyczyny lęków czesty lęk pernamentne poczucie lęku
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach