45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Lamblioza

Lamblioza jest chorobą pasożytniczą jelita cienkiego. Nazywana jest także chorobą brudnych rąk. Za jej powstawanie odpowiedzialne są pierwotniaki z gatunku Lamblia intestinalis. Pojawić się może samo często w krajach dobrze rozwiniętych, jak i rozwijających się. Szacuje się, że w Polsce jest zarażony co 20 Polak, co stanowi 5% populacji.

Schorzenie to nazywane jes też lambliazą, gardiazą, giardiazą lub giardiozą. PierwotniakLambliosis giardiasis, czyli giardia lamblia należy do rodziny wiciowców. Pasożyt obejmuje rejon jelita cienkiego i powoduje złe wchłanianie, zwłaszcza tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A,D,E,K, co jest przyczyna ogólnego złego samopoczucia zarażonych. W ciężkich przypadkach tej choroby może dojść do zagrożenia życia.

Giardia lamblia występuje w 2 postaciach: trofozoity i cysty. Trofozoit, czyli postać dorosła, jest dwukrotnie większy od krwinki czerwonej. Pasożyty te są odporne na chlor, a ich cysty mogą przetrwać w wodzie 3 miesiące. Zakażenie częściej dotyka dzieci w wieku 2-5 lat. Zakażenie odbywa się poprzez połknięcie cyst, zwłaszcza tam, gdzie fekalia mogą się zetknąć z wodą pitną - przeważnie dochodzi do zakażenia przez wypicie skażonej wody, gdyż cysty są usuwane z organizmu wraz z kałem. Woda, którą się pobiera z głębokich warstw, nie jest skażona cystami, gdyż zostają one zatrzymane w warstwie piasku, w glebie lub na filtrach w wodociągach. W przypadku wód powierzchniowych, zwłaszcza przydomowych studniach, oraz, oraz rzekach i jeziorach, stanowią one rezerwuar lamblii, gdyż często przeciekają do nich fekalia ze ścieków i szamba. Giardia lamblia może też być przenoszona bezpośrednio z człowieka na człowieka, dotyczy to np. partnerów seksualnych.

Objawy: Pierwsze mogą pojawić się po 7-21 dniach, są niejednorodne i zależą od wieku i układu odpornościowego zarażonego, a także szczepu pasożyta. W przypadku dorosłych osób pojawiają się nudności, brak apetytu, gwałtowne, wodniste, sfermentowane stolce, gazy i wzdęcia oraz kurczowe bóle brzucha. Do tego dochodzi mała gorączka, bóle w okolicy pęcherzyka żółciowego, bóle głowy, zmęczenie i bezsenność oraz reakcje alergiczne i wysypka. U dzieci natomiast pojawia się wodnista biegunka, w wyniku której dochodzi do utraty białek i witamin, co prowadzi do niedożywienia i zaburzeń w rozwoju fizycznym, do anemii, przewlekłych przeziębień i uporczywego kataru, oraz ciągłego pochrząkiwania. Czasami zakażenie nie daje żadnych objawów.

Powikłania: Giardia lamblia potrafi oszukać układ immunologiczny gospodarza, produkując fałszywe białka i tworząc ziarniniaki, osadzające się w wątrobie. Prowadzi to do powikłań autoimmunologicznych.


choroby pasożytnicze choroby układu pokarmowego Lamblioza opis choroby parazytoza objawy leczenie parazytozy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach