45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kurza ślepota

Pojęcie choroby zmierzchowej

To schorzenie, które rozpoznać można po tym, że o zmroku człowiek widzi znacznie gorzej niż za dnia. Do tego dochodzi problem z wyraźnym postrzeganiem tego, co dookoła nas w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Chorobę tę potocznie nazywa się też “kurzą ślepotą”. Nazwa ta pochodzi ze świata zwierząt. Wiąże się to, z tym że wszelka fauna ma w ciemnościach bardzo słaby wzrok – nie licząc kilku wyjątków. Jest to schorzenie, które mocno ogranicza nasze pole widzenia.

Częściej diagnozuje się przypadki tej choroby wśród kobiet niż mężczyzn. Może być ona dziedziczna. Dodatkowo jest mocno uciążliwa dla kierowców oraz osób pracujących po wschodzie słońca.

Czynniki powstawania

Przeważnie odpowiedzialny jest niedobór witaminy A w organizmie osób cierpiących na ślepotę zmierzchową. W związku z tym należy dokładnie przeanalizować dietę chorego. Aby wzmocnić organizm, należy podać stosowne ilości beta-karotenu oraz inne specyfiki bogate w ten składnik odżywczy.

Jednak coraz częściej zwraca się uwagę również na fakt, że do tego schorzenia dochodzi wskutek uszkodzenia nerwu lub też zwyrodnień siatkówki. Dlatego też oko miałoby problem z dostosowaniem się do natężenia światła – gdzie zdrowy człowiek po chwili czasu przyzwyczaja się do ciemności panującej o zmierzchu lub niedoboru promieni słonecznych.

Odpowiedzialne za powstawanie tej choroby są także geny. W przypadku gdy w rodzinie występowało to schorzenie, należy to uwzględnić podczas badania lekarskiego. Jest to najczęstsze w przypadku kobiet.

Diagnozowanie

Przede wszystkim najcharakterystyczniejszym objawem jest niezauważanie pewnych przedmiotów, kiedy jest ciemno lub też widzenie niewyraźne. Wiąże się to z utratą umiejętności przystosowania widzenia przez siatkówkę w miejscach bez światła lub niewystarczająco naświetlonych.

Oko wykazuje też dziwne zachowanie, kiedy przechodzimy z pomieszczenia ciemnego do jasnego lub też odwrotnie. Wzrok nasz nie zachowuje się wtedy normalnie, możemy przez chwilę czuć lekkie zamroczenie lub też mieć problem z zauważeniem tego, co jest dookoła nas.

Postępowanie

Nie należy panikować. W pewnych przypadkach pogorszenie się wzroku (czasowe) bywa skutkiem złej diety lub ogólnego zmęczenia organizmu. Dlatego też, zanim udamy się do specjalisty, należy dokładnie zastanowić się nad swoimi objawami, problemami oraz ogólnym samopoczuciem.

W przypadku gdy jednak stwierdzimy, iż niedogodność ta nie jest chwilowa, należy się jak najszybciej udać do okulisty, który potwierdzi lub zaprzeczy naszej obawie.

Jeszcze do niedawna twierdzono, że podstawowym źródłem tej choroby jest niedobór witaminy A. Aby rozpoznać czy nasz problem rzeczywiście tam tkwi, czy też powstał z innych przyczyn, można przeprowadzić badania, które wskażą nam czy aby przypadkiem nie cierpimy na niski poziom tego składnika.

Jednak coraz więcej specjalistów odchodzi od tej teorii, poszukując źródła choroby w innych miejscach, takich jak siatkówka czy nerwy wzrokowe.

Podstawowym badaniem stwierdzającym czy mamy kurzą ślepotę jest oftalmoskopia. Polega ona na badaniu dna oka. Określa ona pole widzenia, sprawdza zdolności akomodacyjne narządu wzroku oraz analizuje ilość światła wpadającego a odbitego.

Ślepota zmierzchowa jest chorobą trudną, ale nie śmiertelną. Jeśli szybko się ją zdiagnozuje, to istnieje duże prawdopodobieństwo na wyleczenie, a przynajmniej na niepogorszenie się wady. Dlatego też przy jakichkolwiek objawach, a tym bardziej, kiedy choroba ta wystąpiła już w rodzinie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


choroby oczu ślepota zmierzchowa Kurza ślepota opis choroby objawy ślepoty zmierzchowej leczenie ślepoty zmierzchowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach