45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Krwawienie z przewodu pokarmowego lub tak zwane krwawienie do światła przewodu pokarmowego, ze źródłem krwawienia w przełyku, żołądku lub dwunastnicy. W tym wypadku krew z różnych przyczyn przedostaje się do różnych części przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka, jelit. Ten stan świadczy o wielu dolegliwościach układu trawiennego i chorobach ogólnoustrojowych.

Krwawienie może występować z różnym nasileniem. Czasami może być naprawdę niewielkie, z krwią w stolcu niewidoczną dla chorego. Innym razem może też to być olbrzymi krwotok, który skutkować może zgonem. W trakcie krwawienia z przewodu pokarmowego pojawiają się wymioty z krwią oraz krew w stolcu. Objawy te mogą wystąpić osobno lub równocześnie. Zależne są od intensywności krwawienia. Krew w wymiotach może być żywoczerwona - wtedy są to krwawienia z przełyku albo olbrzymie krwotoki z żołądka; ciemnobrązowa, fusowata - kiedy krew jest częściowo strawiona, gdyż przed zwymiotowaniem znajdowała się przez dłuższą chwilę w żołądku. Bardzo intensywne krwotoki objawiają się wymiotami z jasno- lub ciemnoczerwoną krwią. Krwawe stolce pojawiają się w przypadku każdego krwawienia żołądkowo-jelitowego. Czasami jednak mogą występować po kilku, kilkunastu godzinach od rozpoczęcia krwawienia. Dodatkowo można zaobserwować spadek ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszoną czynność serca, niedokrwistość, blado-szarą barwę skóry, która w dotyku jest zimna i spocona, osłabienie i zawroty głowy oraz mroczki przed oczami, zaburzenia świadomości, rzadko ból brzucha, ciężki wstrząs krwotoczny. W przypadku krwotoku z przewodu pokarmowego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Krwotoki takie mogą być spowodowane: wrzodem trawiennym dwunastnicy lub żołądka, rozlanym krwotocznym zapaleniem błony śluzowej żołądka, żylakami przełyku powstającymi w marskości wątroby, pęknięciem błony śluzowej końcowego odcinka przełyku spowodowanym obfitymi wymiotami, rakiem żołądka.

Powikłania: niedokrwistość, wstrząs krwotoczny, niedokrwienie serca i mózgu, niewydolność nerek, zaburzenia układu krzepnięcia krwi, śpiączka wątrobowa.


krew w stolcu choroby układu pokarmowego Krwawienie z przewodu pokarmowego opis choroby przyczyny krwawienia z przełyku objawy krwawienia z przewodu pokarmowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach