40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Kostniak kostninowy

Kostniak kostninowy jest najczęściej występującym typem raka kości. Nie jest to jednak nowotwór złośliwy, jednakże fakt, że jest to rak kości, przyprawia o gęsią skórkę. Pojawia się przeważnie u młodych chłopców.

Najczęstsze typy raka kości to kostniak, chrzęstniakomięsak oraz mięsak Ewinga. Inne typy nowotworu też mogą atakować kości, np. chłoniaki, które co prawda atakują układ chłonny, ale swój początek mają w kościach.

Czynniki ryzyka

Na chwilę obecną nie są dokładnie znane przyczyny powstawania nowotworów kości. Uważa się jednak, że przyczynami mogą być:


Wiek – najczęściej dotyka młodzież w okresie dojrzewania, podczas szybkiego wzrostu kości;
Wysokość – częściej tyczy się osób wysokich;
Płeć – kostniak kostninowy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet;
Przynależność rasowa – nowotwór ten częściej dotyka Afroamerykanów niż Europejczyków czy Amerykanów.

Leczenie

Nowotwory łagodne takie jak kostniak kostninowy, nie muszą być intensywnie leczone. Przede wszystkim należy je regularnie kontrolować i badać czy nie zmieniają swojego kształtu i wielkości. W przypadku gdy nowotwór łagodny się zmieni, wtedy należy go wyciąć, czyli usunąć chirurgiczne.
Jeżeli mamy do czynienia z nowotworem złośliwym, konieczne jest wykonanie chemioterapii oraz operacji samego raka. Po lub przed operacją można również zastosować radiację.

Diagnozowanie

Obecnie metodami diagnozowania są:

  • Badanie rentgenowskie;
  • Tomografia komputerowa;
  • Rezonans magnetyczny.

Należy pamiętać, że jeszcze nie wynaleziono takiego leku na raka, który dawałby stuprocentową gwarancję jego wyleczenia. Jedyne co można zrobić po wykryciu nowotworu to nie ignorowanie jego objawów oraz natychmiastowe zgłoszenie się do specjalisty.


nowotwory choroby nowotworowe rak kości Kostniak kostninowy opis choroby Chrzęstniakomięsak i Mięsak Ewinga
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach