40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Kontuzja kolana

Staw kolanowy zbudowany jest z trzech kości: są to kość udowa, piszczelowa oraz rzepka. W miejscu pomiędzy stawami znaleźć można łąkotki, które nazywane są też chrząstkami. Do kontuzji kolana dochodzi bardzo często, dlatego warto jest zapoznać się z ich rodzajami oraz profilaktyką.

Przyczyny kontuzji kolana
Do przyczyn zalicza się te bezpośrednie lub pośrednie. W przypadku bezpośredniej mamy do czynienia ze skutkiem uderzenia. Pośrednia kontuzja spowodowana jest przez przeciążenie stawu kolanowego lub może pochodzić od zmian chorobowych.
Najczęstszą przyczyną kontuzji kolana jest uprawianie sportu oraz nadwaga.

Poniżej przedstawione zostały najczęstsze kontuzje kolana i podstawowe informacje o ich leczeniu.

Uszkodzenie wiązadeł krzyżowych
Ten rodzaj uszkodzenia często dotyka zawodowych sportowców. Przeważnie tych, których aktywność polega na bieganiu. W ramach leczenia niezbędne jest usunięcie krwiaka, a następnie unieruchomienie nogi.

Skręcenie stawu kolanowego
W tym wypadku w następstwie rozciągnięcia wiązadeł kolanowych dochodzi do rozdarcia niektórych włókien. Jest to efekt nagłego skręcenia w kolanie lub w przypadku gdy kolano zostaje nagle nadmiernie przeciążone. Leczenie oparte jest na noszeniu specjalnej klamry na kolanie. Jeśli skręcenie jest poważne, to konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Rozerwanie łąkotek
Przeważnie to uszkodzenie jest efektem uderzenia w bok kolana w momencie, gdy staw jest zgięty. Rozerwanie często też wynika z mikrourazów. W ramach leczenia można zastosować metodę operacyjną lub zachowawczą. Po wyleczeniu niezbędna jest rehabilitacja.

Zwichnięcie rzepki
Ten rodzaj uszkodzenia powstaje, gdy przemieści się rzepka w stawie kolanowym. W trakcie leczenia tego urazu przede wszystkim nastawia się rzepkę do pierwotnego stanu. Lekarz musi jednak dokładnie zbadać kolano, ponieważ często zwichnięciu towarzyszy zniszczenie innych struktur.

Złamanie rzepki

Dochodzi do niego, gdy kość rzepki ulega złamaniu na dwie części lub więcej. Przyczynia się do tego nadmierna siła działająca na kolano, wywołana na przykład przez upadek z wysokości lub wypadek samochodowy. Tego typu urazy wielokrotnie wymagają operacji lub ćwiczeniom stawu kolanowego.

Chonodromalacja kolana
Zwana też niszczeniem chrząstki stawowej. Na jej powstawanie mają wpływ różne czynniki takie jak: otyłość, przeciążenia lub urazy. Chonodromalacja kolana należy do chorób przewlekłych. W związku z tym jej leczenie jest trudne i trwa do czasu, aż kolano odzyska pełną sprawność. W trakcie leczenia niezmiernie ważne jest unikanie obciążeń dla kolana oraz dążenie do wzmocnienia mięśni znajdujących się w obrębie leczonego stawu kolanowego.
W momencie, gdy zorientujemy się, że nabawiliśmy się kontuzji kolana, musimy unieruchomić kończynę dolną, a następnie zgłosić się do lekarza.

Profilaktyka
Kontuzja kolana to przeważnie efekt wzmożonego wysiłku w rejonie stawu kolanowego. Profilaktycznie warto zawsze pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed wysiłkiem. Organizm musi być również przygotowany na wysiłek. Ryzyko urazu rośnie u osoby, która rozpoczyna uprawianie sportu, a nigdy wcześniej nie miała z nim styczności. W związku z tym trzeba zacząć od mniejszego stopnia intensywności i stopniowo go zwiększać.
Przede wszystkim nie może dojść do przeciążenia, ponieważ urazy, które znajdują się w obrębie kolana, są trudne do wyleczenia. Zdarza się nawet, że ludzie po kontuzjach kolanowych nie mogą odzyskać całkowitego zdrowia. Istotne w tym wypadku jest ochrona stawów oraz pilnowanie, aby nie zostały one nadmiernie eksploatowane.


Kontuzja kolana opis choroby Choroby układu kostnego Skręcenie stawu kolanowego Chonodromalacja kolana uszkodzenie kolana
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach