40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Kolka jelitowa

Kolką jelitową określa się ostry ból ulokowany w jamie brzusznej o różnym, często zmiennym umiejscowieniu. Jego nasilenie zależne jest od tego, który odcinek jelita w danej chwili ulega patologicznym skurczom.

Kolka u niemowląt

Schorzenie to przeważnie dotyczy dzieci między 3 a 12 tygodniem życia, zanika zwykle po 3 miesiącu życia, chociaż czasami objawy mogą trwać nawet do 6-9 miesiąca życia. Częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki.

Leczenie domowe

Skuteczna w tym wypadku jest odpowiednia pielęgnacja dziecka polegająca na masowaniu pleców lub brzuszka, ułożeniu dziecka na brzuszku na zwiniętym ręczniku, podawaniu leków ułatwiających usunięcie gazów jelitowych i preparatów rozkurczowych - koper włoski, mięta. Pomocna jest też właściwa technika karmienia niemowlęcia (karmienie w pozycji uniesionej i pozostawienie dziecka w tej pozycji przez 30 minut po posiłku, karmienie bez pośpiechu, zapobieganie połykaniu nadmiernej ilości powietrza. Dodatkowo ważne jest postępowanie dietetyczne polegające na wydłużeniu okresu karmienia piersią, wyeliminowaniu z diety matki karmiącej mleka i jego przetworów, kofeiny, ostrych przypraw i warzyw powodujących wzdęcia (brokuły kapusta, fasola), w niektórych przypadkach zachodzi konieczność czasowego wyeliminowania z diety mieszanek, które zawierają pełne białka mleka krowiego i najlepiej zastąpić ich hydrolizatami.


choroby układu pokarmowego Kolka jelitowa opis choroby przyczyny kolek jelitowych kolka u noworodka leczenie kolki jelitowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach