45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Klasterowy ból głowy

Klasterowe bóle głowy mogą wystąpić u każdego bez względu na wiek. Dotyczą także dzieci, ale przeważnie pojawiają się między 20.-30. rokiem życia. Są to autonomiczne, czyli samoistne, bóle głowy. Charakterystyczne w tym wypadku poza samym bólem głowy są: zaczerwienienia spojówki i łzawienie z oka, czasem też opadnięciem powieki. Klaster, czyli tak zwany okres występowania napadów bólu, wyróżnia się: okresem trwania do 6 tygodni, a w nim chory doświadcza częstych napadów od 1 do 48 godzin do nawet 8 na 24 godziny. Wielokrotnie napady występują o tej samej porze dnia.

Ataki pojawiają się przeważnie na wiosnę i na jesieni. Do pojawienia się każdego kolejnego ataku bólu w czasie trwania klasteru może przyczynić się alkohol, zmiany temperatury oddziaływające na twarz, środki rozszerzające naczynia znajdujące się w jedzeniu i niektórych lekach, a także sen. W trakcie ataków pojawia się też światłowstręt oraz nietolerancja głośnych dźwięków. Obecnie stwierdzono dwie teorie określające przyczyny powstawania klasterowych bóli głowy, co jest jednoznaczne, z tym że na dzień dzisiejszy tak naprawdę nie jest możliwe ustalenie przyczyn tej dolegliwości. Mimo wszystko lekarze mogą udzielić pomocy i przynieść ulgę pacjentom przy atakach bólu klasterowego. Za odpowiedzialne w przypadku ataków klasterowych uważa się przede wszystkim zapalenie sterylne - czyli zapalenie niewywołane przez bakterie albo wirusy - w strukturze kostnej, przez którą biegnie tętnica do mózgu środkowego i pierwsza odnoga nerwu trójdzielnego. Takie zapalenie skutkuje mniejszym odpływem krwi z mózgu, w efekcie czego krew, która nie może szybko odpłynąć, gromadzi się w strukturze kostnej, a jej zwiększająca się objętość uciska na poszczególne części pierwszej odnogi nerwu trójdzielnego. Za kolejny czynnik powstawania klasterowych bólów podejrzewa się Hypothalamus i jego zwiększona aktywność, który znajduje się w części międzymózgowej i steruje biologicznymi rytmami człowieka.

Klasterowy ból głowy należy zróżnicować z przewlekłą napadową hemikranią, która pojawia się niemal wyłącznie u kobiet, z migreną, którą poprzedzać może aura i czasem obejmuje obie strony głowy, z nerwobólem nerwu trójdzielnego, który trwa kilka - kilkanaście sekund i często się powtarza oraz który może być wywołany przez ucisk punktów spustowych. Profilaktyka tego schorzenia obejmuje: podawanie węglanu wapnia, zabiegi chirurgiczne, unikanie wszystkiego, co może spowodować nowy atak bólu w czasie trwania klasteru, np. alkohol.


choroby układu nerwowego leczenie bólu głowy leki na ból głowy Klasterowy ból głowy opis choroby bóle głowy przewlekłe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach