40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Katar sienny

Katar sienny wywołuje alergia na pyłki drzew, traw oraz zbóż. Powszechnie nazywa się go alergicznym, sezonowym nieżytem nosa. Alergia jest to odmienna reakcja na zwykle niepowodujące żadnych objawów substancje. Katar sienny przeważnie objawia się wiosną i latem, kiedy to stężenia poszczególnych pyłków kwitnących roślin w są najwyższe.

W przypadku gdy zaobserwujemy u siebie symptomy kataru siennego, to powinniśmy o tym poinformować lekarza. Nie leczony może się nasilać, a nawet przekształcić się w astmę. Diagnoza musi być oparta na wywiadzie lekarskim. Dopiero w jego trakcie można ustalić, czy dolegliwość jest uzależniona od pór roku lub w sytuacjach związanych z intensywnym występowaniem alergenów. Rozpoznanie alergii i tego, co ją powoduję to trudne i wymagające zadanie dla lekarza i uzależnione od współpracy ze strony pacjenta.

Najskuteczniejsze w leczeniu alergii wziewnej są szczepionki i leki przeciwalergiczne. Wśród szczepionek odczulających wyróżniamy: wodne roztwory odpowiednio osłabionych alergenów, roztwory absorbowane na wodorotlenku glinu (zastrzyk raz na tydzień) lub szczepionki na tyrozynie (raz na 2 tygodnie). Są też szczepionki doustne i inhalowane do nosa.

W przypadku każdego alergicznego nieżytu nosa najważniejsze jest unikanie przyczyn wywołujących alergię (o ile jest to możliwe) lub dążenie do minimalnego na nie narażenia.alergiczny katar alergie katar sienny leczenie Katar sienny opis choroby alergia leki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach