40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Kaszak

Cysta naskórkowa (cystis epidermoidales) - zwana także kaszakiem (athaeroma) to powoli rosnący w rejonie skóry łagodny guz o charakterze torbieli. Tworzy go masa rogowa i łojowa. Zawiera też elementy mieszków włosowych. Wielokrotnie mogą pojawiać się drobne powierzchniowe torbiele naskórkowe tzw. prosaki (milium), zwykle w rejonie twarzy lub moszny.

Cysty w wielu przypadkach rosną i przyjmują białe lub żółtawe zabarwienie. Nie towarzyszy im także uczucie bólu. Jeżeli dojdzie do ponownego zakażenia, to stają się zaczerwienione i bolesne. W trakcie zakażenia dochodzi także do przebicia się cysty i wydostania się jej zawartości na zewnątrz.

Leczenie prosaków odbywa się poprzez nakłucie zmian oraz ich delikatnym wyciśnięciu. W przypadku większych torbieli opróżnia się chirurgicznie po nacięciu zmiany skalpelem lub usuwa w całości, co zapobiega nawrotom, jeżeli w czasie zabiegu nie usunięto całej ściany torbieli. W przypadku zakażenia torbieli postępowanie polega dodatkowo na założeniu sączka w miejscu wyciętej torbieli i podawaniu antybiotyków przez 7-10 dni.


nowotwory Kaszak opis choroby cysta leczenie powikłania cysty objawy cysty
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach