45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kamica żółciowa

Kamienie żółciowe zazwyczaj tworzą się w pęcherzyku żółciowym. Obecnie nie jest jasne, co powoduje ten proces, ale stwierdzono, że w znacznej mierze przyczynia się do tego zagęszczenie i zastój żółci pęcherzykowej prowadzący do wytrącania się z żółci cholesterolu i bilirubiny niesprzężonej, w postaci złogów.

Kamienie żółciowe przede wszystkim składają się z: cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych i białka. Przeważnie pojawiają się złogi mieszane cholesterolowo-barwnikowe. Kamienie jednorodne, czyli złożone tylko z jednego składnika np. cholesterolu lub barwników żółciowych występują rzadko. Kamienie w pęcherzyku podrażniają błonę śluzową pęcherzyka, powodując tym samym jej odczyn zapalny, którego efektem jest wydzielanie wapnia, który odkłada się w tych kamieniach. Dlatego długo istniejące złogi są bogato uwapnione.

Powstawaniu kamieni sprzyja:

  • średni i starszy wiek
  • płeć żeńska
  • czynniki hormonalne np. przebyte ciąże
  • zaburzenia metaboliczne np. otyłość, hipercholesterolemia, cukrzyca
  • przewlekłe choroby przewodu pokarmowego np. jelita cienkiego i grubego
  • stan po resekcji żołądka i jelita,
  • farmakoterapia np. leki antykoncepcyjne.

Objawy

W przypadku gdy kamień zaczopuje przewód żółciowy wspólny i pęcherzykowy dochodzi do zaburzeń w transporcie żółci potrzebnej do trawienia, co skutkuje nagłym bólem w prawej okolicy podżebrowej jamy brzusznej promieniujący do prawej łopatki, nawracające objawy niestrawności, nasilone nudności i wymioty, czasem dochodzi do żółtaczki.

Leczenie

Przeważnie w leczeniu tego schorzenia korzysta się z chirurgii, ale można zastosować też leczenie zachowawcze.

Leczenie zachowawcze

Część z kamieni tworzących się z cholesterolu może ulec rozpuszczeniu przez stosowanie soli kwasów żółciowych. Tabletki zawierające kwasy żółciowe uwalniają je, co skutkuje podwyższeniem ich stężenia w pęcherzyku i rozpuszczeniem kamieni (trwa to czasem kilka miesięcy). Kolejnym sposobem jest kruszenie kamieni za pomocą fali uderzeniowej generowanej z zewnątrz i wykorzystującej fale ultradźwiękowe. Piasek powstały na skutek rozbicia kamieni jest następnie rozpuszczany przy pomocy leków. Można też wprowadzić cewnik bezpośrednio do pęcherzyka i podać roztwór substancji rozpuszczającej kamienie. Skutkiem tego znikają one w ciągu kilku godzin. W leczeniu chirurgicznym wycina się cały pęcherzyk żołciowy wraz z kamieniami, przeszukuje drogi żółciowe, a następnie usuwa z nich ewentualnych kamieni (cholecystektomia z rewizją dróg żółciowych). Obecnie stosuje się specjalną technikę dojścia do pęcherzyka nazywaną cholecystektomią laparoskopową, w której zminimalizowana jest ingerencja chirurgiczna, a chory wraca do domu po 1-2 dniach po zabiegu.

Zachorowalność

Choroba ta jest bardzo często spotykana. Spotkać ją można u co piątej kobiety i co dziesiątego mężczyzny. Pojawia się najczęściej dopiero po ukończeniu trzydziestego roku życia i w przypadku połowy osób przez całe życie nie powoduje dolegliwości. Często kamicę żółciową wykrywa się przypadkowo, wykonując zdjęcia rentgenowskie lub badania ultrasonograficzne.



choroby układu pokarmowego Kamica żółciowa opis choroby Kamica żółciowa objawy kamienie w pecherzyku żółciowym kamica żólciowa przyczyny kamica żółciowa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach