44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Kamica wapniowa

Wydalanie wapnia z moczem wykazuje wahania dobowe, większe w ciągu dnia niż w nocy. Znaczny wpływ na wydalanie tego pierwiastka ma dieta i podaż sodu. Zaobserwować można znaczny wzrost wydalania wapnia po glukozie podanej dożylnie lub doustnie i po pokarmach białkowych. Wydalanie wapnia z moczem jest znacznie zredukowane w przypadku osób z ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek.

Kamica wapniowa objawia się odkładaniem się w drogach moczowych soli wapnia. W jej trakcie zmniejszeniu ulega spożycie potraw zawierających większe ilości wapnia, a więc głównie nabiału. Czysta postać tego schorzenia pojawia się stosunkowo rzadko. Częściej występują mieszane formy kamicy wapniowej: kamica moczanowo-wapniowa, kamica szczawianowo-wapniowa oraz kamica fosforanowo-wapniowa.

Leczenie i dieta opiera się na ograniczeniu produktów, które zawierają duże ilości wapnia. Zatem trzeba ograniczyć spożycie mleka i jego przetworów. Nie będzie to jednak postępowanie skuteczne, jeśli kamica wapniowa została spowodowana nadmiernym wydalaniem wapnia przez nerki lub jego nadmiernym wypłukiwaniem, co się zdarza w nadczynności przytarczyc oraz w osteoporozie.


Kamica wapniowa opis choroby Kamica wapniowa objawy kamienie w nerkach leczenie kamienie nerkowe przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach