45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa objawia się obecnością w drogach moczowych nierozpuszczalnych kryształków lub osadów, które mogą zlepiać się ze sobą i w efekcie prowadzić do powstania mniejszych, lub większych złogów zwanych kamieniami.

W tym wypadku kamienie mogą przejściowo lub permanentnie blokować odpływ moczu i prowadzić do zakażenia a w niektórych przypadkach nawet do zniszczenia nerki. Choroba ta wstępnie nie wykazuje żadnych objawów.

Rodzaje kamieni nerkowych:

  • fosforanowo-wapniowe,
  • szczawianowo-wapniowe,
  • z kwasu moczowego, tzw. kamienie bezcieniowe, gdyż nie powodują zacienienia w badaniu RTG,
  • cystynowe,
  • struwitowe powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę (czyli rozkładającymi mocznik) takimi jak Proteus, Pseudomonas, Serratia.

Kamica nerkowa najczęściej spotykana jest wśród młodych osób z dwukrotną przewagą mężczyzn. Najczęstszym rodzajem kamieni nerkowych jest kamica moczanowa (osady powstają z kwasu moczowego). Sporadycznie są to kamienie szczawianowe lub fosforanowe. Osady moczanowe, szczawianowe lub fosforanowe czasami powstają wraz z osadami soli wapnia, dając w efekcie kamienie szczawianowo-wapniowe, fosforanowo-wapniowe i moczanowo-wapniowe lub też z innymi solami (np. kamienie struwitowe, czyli fosforanowo-amonowo-magnezowe).

Powstawanie kamieni moczowych przede wszystkim jest uzależnione od składników zawartych w moczu, jego odczynu oraz mechaniki wydalania moczu. Dodatkowo przyczynę może stanowić guz gruczołu przytarczycowego - gruczolak przytarczyc. Nadmiar witaminy D jest przyczyną zwiększonej ilość wapnia przyswajanego przez jelito, które następnie tworzy w nerkach kamienie. Ta wrodzona skłonność to następny winowajca. Nadmiar wapnia uwalnia się również z kości przy rozpadzie komórek białaczkowych. Przyczyną tworzenia się kamieni nerkowych bywa także dna moczanowa. Wtedy kamienie składają się z kwasu moczowego, a nie z wapnia.

W leczeniu stosuje się preparaty zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi oraz wypijaniu dużej ilości płynów, czego efektem będzie rozpuszczanie kamieni. Bywają sytuacje, kiedy ludzie powstrzymują się od oddawania moczu. Dzieci zajęte zabawą wręcz nie mają na to czasu. Trzeba zwracać baczną uwagę i wyrabiać w dziecku nawyk dbania o komfort pęcherza. Przetrzymywanie moczu jest następną przyczyną niekorzystnych zmian prowadzących z czasem do kamicy nerkowej.


choroby układu moczowego Kamica nerkowa opis choroby kamica moczowa leczenie kamienie w moczu przyczyny choroby nerek objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach