45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kamica fosforanowa

Choroba ta charakteryzuje się zaleganiem w drogach moczowych osadów zbudowanych z fosforanów. Kamica fosforanowa wielokrotnie tworzy się na tle stanów zapalnych dróg moczowych spowodowany bakteriami, przez które odczyn moczu staje się zasadowy.

Przy tej chorobie zaleca się dietę bogatą w produkty zakwaszające mocz. W szczególności są to: mięso, drób, kasze, makarony, ryby. Wędliny i pieczywo spożywa się w ograniczonej ilości. W swoim składzie zawierają pewną ilość fosforanów. Powinno się także wypijać duże ilości wód mineralnych, wody przegotowanej, soków owocowych.

Jeżeli jednocześnie zauważy się osady z soli wapnia (kamica fosforanowo-wapniowa) to także powinno się ograniczyć pokarmy bogate większe ilości tego składnika, takie jak: jaja, mleko, sery twarogowe i podpuszczkowe, rośliny strączkowe, konserwy rybne (np. szproty).

Szczególną odmianą kamicy fosforanowej jest tzw. kamica struwitowa, czyli kamica fosforanowo-amonowo-magnezowa. W tym rodzaju schorzenie odpowiedzialne za wszystko jest zakażenie dróg moczowych drobnoustrojami powodującymi alkaliczny odczyn moczu. W związku z tym akurat odpowiednia dieta oraz skuteczne leczenie zakażenia antybiotykami ma podstawowy wpływ na przebieg kamicy fosforanowej. W razie potrzeby podaje się jeszcze leki zakwaszające mocz. Należy jednak przestrzec przed ich nadmiarem, gdyż mogą one doprowadzić do powstania kamicy wapniowej.


choroby układu moczowego Kamica fosforanowa opis choroby kamica fosforanowa leczenie kamienie w nerkach objawy kamienie na nerkach a alkohol
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach