44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Jaglica

Jaglica, trachoma, jest to przewlekłe zapalenie spojówek i rogówki. Powoduje je Chlamydia trachomatis, serotyp A, B, Ba i C, pospolicie występujący w Afryce, Włoszech i w Europie Wschodniej. Chlamydia trachomatis to popularny drobnoustrój będący przyczyną zapalenia narządów płciowych, niepłodności, powikłania ciąży, a także reaktywnego zapalenia stawów i wad wzroku.

Zapalenie spojówek u noworodków może w konsekwencji doprowadzić do utraty wzroku. Szacuje się, że co roku na jaglicę może zachorować do 500 milionów ludzi, z których nawet 6 milionów straci wzrok. Chorobę tą leczy się korzystając z antybiotykoterapii i stosując sulfonamidy oraz mechaniczne usuwanie grudek jagliczych. Okres inkubacji choroby wynosi od 5 dni do 2 tygodni. Wstępne objawy tego schorzenia to swędzenie i podrażnienie spojówek, chory ma wrażenie ciała obcego pod powieką. Na spojówkach powstają ciałka wtrętowe, a mniej więcej w 10 dniu od zakażenia pojawia się obrzęk spojówek z wysiękiem. Wyróżniamy 4 etapy choroby: najpierw tworzą się grudki jagliczne (powstają z limfocytów i plazmocytów), następnie dochodzi do przerostu brodawkowatego spojówek, powstaje tzw. łuska jaglicza, w końcu następuje bliznowacenie zmian. Skutkiem tej choroby jest bielmo i podwinięcie powiek. W profilaktyce przede wszystkim należy poprawić warunki sanitarne, umożliwiając dostęp do świeżej wody oraz propagować zalety mycia twarzy.


choroby oczu Jaglica opis choroby choroby rogówki Jaglica objawy przewlekłe zapalenie spojówek i rogówki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach