44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Influenza

Grypa jest chorobą wirusową. Do jej objawów zalicza się wysoką gorączkę nawet do 40 st. C. Dodatkowo towarzyszą jej takie objawy jak bóle mięśni i stawów, osłabienie i uczucie rozbicia, katar, kaszel oraz w późniejszej fazie choroby ból gardła.

Grypa w przeciwieństwie do przeziębienia zaczyna się nagle. Zachorowanie można podejrzewać zwłaszcza w okresie epidemii.

Grypy nie można lekceważyć. Jest to ciężka i poważna choroba, która może się okazać nawet śmiertelna.

Grypa niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań, np. zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem ucha, zapaleniem płuc lub zapaleniem opon mózgowych.

Niemniej większość chorób infekcyjnych zaczyna się objawami, które są podobne do tych obecnych przy grypie. Dlatego, jeśli nie panuje epidemia grypy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być inne schorzenie np. wirusowe zapalenie wątroby.

Niezmiernie ważną funkcję pełni profilaktyka w przypadku tej choroby. (szczepienie przeciw grypie - zaszczepić się powinni zwłaszcza ludzie starsi, dzieci, z chorobami serca, chorobami dróg oddechowych).

W przypadku gdy pojawi się już infekcja, to leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu powstających objawów. W tym celu korzysta się z leków obniżających gorączkę oraz witaminę C., w dużych dawkach w celu pobudzenia organizmu w walce z chorobą. Jeśli wystąpił kaszel i katar, podaje się środki, które je zwalczają (leki zawierające składniki obkurczające śluzówkę nosa, krople do nosa).

Leczenie należy wspomagać odpoczynkiem. We wstępnym etapie tej choroby można leczyć się samemu, ale jeśli po 4-5 dniach nie następuje poprawa i utrzymuje się wysoka temperatura, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

W zwalczaniu grypy pomocny może być czosnek - jeden ząbek co cztery godziny. Pomocna może być tez herbata z lipy, ponieważ grypie towarzyszy wysoka gorączka. Herbata z lipy jest pomocna w walce z wysoką temperaturą. Do herbaty z lipy warto dodać trochę soku malinowego. Lipa zawiera witaminę A, C, K E, oraz witaminy z grupy B. Zawiera również naturalny kwas acetylosalicylowy (aspirynę).


choroby zakaźne Influenza opis choroby domowe sposoby na grypę grypa a nieplodność leczenie grypy u noworodka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach