44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Impotencja

Impotencja często uważana jest za powód do wstydu. W związku z tym wielu mężczyzn nie chce poddać się leczeniu. Aktywność seksualna jest bardzo ważna dla każdego człowieka. W przypadku jej zaburzenia ciężko jest o uczucie spełnienia.

Obecnie problem impotencji dotyczy około 70% mężczyzn po 40 roku życia. Niektórzy twierdzą, że impotencja, podobnie do stresu, stała się chorobą cywilizacyjną.

Nie tylko męski problem
Impotencja to seksualna dysfunkcja. Jej objaw to u mężczyzn brak erekcji lub ejakulacji mimo podniecenia seksualnego. Przeważnie na nią chorują mężczyźni po 50. roku życia. Jednak nie wyklucza to faktu, że może też pojawić się u osób młodszych. Impotencja może dotyczyć także kobiet. Powiązane jest to z nagłym spadkiem libido i brakiem możliwości osiągnięcia orgazmu. Problem ten w większości dotyczy jednak mężczyzn. Impotencję można podzielić na pierwotną oraz wtórną. Impotencja wtórna to taka, która pojawia się po prawidłowym okresie funkcjonowania seksualnego.

Przyczyny impotencji
Istnieją dwie grupy przyczyn: czynniki somatyczne oraz psychogenne.

Czynniki psychogenne:

 • uzależniania od substancji szkodliwych takich jak tytoń, alkohol, narkotyki,
 • chroniczny stres,
 • przemęczenie,
 • nadużywanie leków, np. neuroleptyków.
 • Czynniki somatyczne:
 • choroby serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • depresja,
 • wiek,
 • cukrzyca,
 • choroby neurologiczne,
 • wady rozwojowe narządów płciowych.

Zarówno przyczyny somatyczne, jak i psychogenne są trudne do wyleczenia. Największym problemem staje się wstyd i niechęć przyznania się do problemu. Im bardziej zaawansowany wiek, tym trudniej wyleczyć problem, dlatego ważne jest, by nie zwlekać z decyzją
o leczeniu.

Leczenie
Impotencje można wyleczyć i przeważnie wdrożone leczenie odnosi taki skutek. W przypadku gdy podłożem zaburzeń jest psychika, to stosuje się psychoterapię i wyeliminowanie uzależnień, które nie pomagają w odzyskaniu sprawności seksualnej. Ten rodzaj przyczyn jest powszechny zwłaszcza wśród młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają życie seksualne. Pojawiają się wtedy stany lękowe, niepewność, kompleksy, zaniżone poczucie własnej wartości. Zaburzenia psychologiczne poddawane są psychoterapii, która może być indywidualna, grupowa lub partnerska, w przypadku gdy obie strony mają problemy z potencją. W przypadku pozostałych czynników wywołujących to schorzenie, po wykonaniu szeregu badań lekarze najczęściej stosują leczenie farmakologiczne, które często wiąże się z terapią hormonalną. Jeśli przyczyną impotencji jest zaburzenie krążenia, stosuje się metodę iniekcji leku w ciała jamiste penisa. Jak wiadomo, najpopularniejszym lekiem na impotencję jest Viagra, która do dzisiaj pomaga w okołu 80%.

Schowaj wstyd
Impotencja to problem bardzo dużej części społeczeństwa. Jest to dolegliwość bardzo popularna, dlatego tabu, które ją obejmuje, jest całkowicie niepotrzebne. To choroba jak każda inna, w dodatku choroba uleczalna. Nie warto zadręczać się i poświęcać nieprzespane noce na radzeniu sobie z problemem samodzielnie. Na początku należy udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci wykonanie badań i ustali przyczyny impotencji. Każdy kolejny krok będzie prowadził już tylko do tego, aby wyeliminować problem i odzyskać pełnię życia.


leczenie impotencji zaburzenia seksualne Impotencja opis choroby impotencja u mężczyzny przyczyny impotencji
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach