40 578 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

HSV

Wirusem HSV zarazić się można poprzez całowanie, stosunki pochwowe, oralne oraz analne. Osoba zarażona może przekazać dalej wirus zarówno gdy widoczne są pęcherzyki czy owrzodzenia lub kiedy ich brak. Czasami zarażamy, nawet o tym nie wiedząc.

Zaraz po zakażeniu wirus pozostaje w ukryciu w obrębie zwoju splotu krzyżowego. Kiedy pojawią się korzystne warunki, wtedy wirus aktywuje się i wywołuje powtórne zakażenie skóry. W przypadku kobiet ciężarnych wirus ten (zwykle typu 2) może przejść z matki do dziecka podczas porodu, co skutkuje powstawaniem zakażeń skóry, jamy ustnej, płuc, czy oczu u noworodka. W przypadku przedostania się go do krwi możliwe jest, że dostanie się do mózgu oraz innych ważnych dla życia narządów.

Na błonie śluzowej narządów płciowych lub w okolicy odbytu pojawia się intensywne zaczerwienienie i obrzmienie oraz dochodzi do powstania licznych pęcherzyków, często zlewających się ze sobą. Pękanie pęcherzyków powoduje bolesne owrzodzenia.

Kolejne objawy to powiększone węzły chłonne w okolicy pachwinowej, gorączka oraz dolegliwości w czasie oddawania moczu. Zmiany przeważnie ustępują same po kilku dniach, rzadko dochodzi rozwoju dużych owrzodzeń.

W przypadku mężczyzn wirus opryszczki zwykłej może wywołać problemy w oddawaniu moczu, zaparcia i zaburzenia erekcji. Opryszczka narządów płciowych może (podobnie jak opryszczka jamy ustnej) przenosić się na odległe miejsca na skórze i do oczu.

W efekcie tego powstają zmiany bliznowate spojówki lub rogówki. Sporadycznie dochodzi do znacznego osłabienia odporności, jak na przykład w białaczce, wirus opryszczki może doprowadzić do objawów zapalenia mózgu (herpes cephalitis). Mogą pojawić się wówczas: gorączka, bóle głowy, sztywność karku, wymioty i światłowstręt.

W czasie porodu może dojść do zakażenia noworodka i w takim przypadku lepiej zastosować zapobiegawczo cesarskie cięcie.


choroby weneryczne HSV opis choroby opryszczka narządów płciowych leczenie jak wygląda opryszczka narządów płuciowych choroby weneryczne a ciąża
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 578 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach