40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Homofobia

Czym jest homofobia

Homofobia uważana jest za niezrozumiały lęk, wstręt, a także dyskryminację osób homoseksualnych. Razem z tym istnieje przekonanie, że tylko heteroseksualna orientacja jest słuszna.
Każdy przypadek homofobii okazuje się inny. Dzieje się tak dlatego, że każdy człowiek myśli inaczej. Dlatego też leczenie homofobii musi być dobrane indywidualnie. W przypadku homofobii wyróżnia się trzy jej definicje charakteryzujące się różnymi objawami.

Homofobia jako zaburzenie lękowe
Obecny jest tutaj niezrozumiały lęk, którego początkiem może być spotkanie z osobą homoseksualną, ale bywa czasami, że osoba taka nie miała wcześniej kontaktu z inną orientacją. Powstają jednak silne emocje połączone z homoseksualizmem, lęk przed zaakceptowaniem istnienia takiej odmienności, który nasilany jest myślą o braku akceptacji ze strony społeczeństwa lub ewentualnym lęku przed zostaniem uznanym homoseksualistą. Towarzyszy to często osobom z niską samooceną.

Homofobia zinternalizowana
Ten rodzaj przypisuje się osobom, których homoseksualizm jest świadomie wyparty albo ukryty. W efekcie taka osoba prowadzi życie spełniające wszystkie heteroseksualne stereotypy oraz pełnego niechęci do homoseksualistów. Jest to wynikiem strachu przed identyfikacją z tą orientacją. Czasami jest to tak silne, że uniemożliwia nawet zdanie sobie sprawy z tego, jaką orientację naprawdę się posiada.

Homoseksualna panika
Powstaje w przypadku osób z bardzo silnymi zaburzeniami własnej wartości i dużym poziomem alienacji. Jest szczególnie agresywnym rodzajem homofobii. Przejawia się licznymi, ostrymi atakami skierowanymi w stronę osób o odmiennej orientacji seksualnej, które nie kończą się tylko na groźbach słownych.

Źródło
Spośród kilku możliwych przyczyn tego stanu przeważnie wymienia się: obawę przed własnym homoseksualizmem, niewiedzę na temat homoseksualizmu, niepewność w stosunku do własnej męskości lub kobiecości. Wszystkie te czynniki mogą przerodzić się fobię mającą tak psychiczne, jak i fizyczne objawy, i skutki. Ze względu na to należy poddać fobię odpowiedniemu leczeniu, ponieważ jej ostry przebieg może w znacznym stopniu utrudnić życie.


choroby psychiczne Homofobia opis choroby homoseksualizm co to jest homofobia orientacja seksualna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach