45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Hiposmia

W jaki sposób wyczuwamy zapachy?

Odczuwanie zapachów odbywa się za pomocą komórek węchowych. Znaleźć je można w nabłonku węchowym, a ten z kolei ulokowany jest górnej części jamy nosowej i pokryty jest na ogół warstwą śluzu.

Wdychane powietrze zawiera wiele substancji chemicznych. W momencie, kiedy trafiają do naszego nosa, wchodzą w różnorakie reakcje z komórkami węchowymi.

Tak uruchamia się proces dzięki, któremu możliwe jest rozpoznawanie i odróżnianie zapachów. Potem te informacje przekazywane są wszechmózgowi oraz do kory, która jest odpowiedzialna za świadomą percepcję zapachu i układu limbicznego, wpływającego na nasze zachowania czy reakcje węchowe.

Organizm zdrowego człowieka potrafi rozróżnić nawet 100 tysięcy różnych, sztucznych i naturalnych zapachów. Zdrowy węch pełni wiele ważnych funkcji: informuje o substancjach, które mogą być niebezpieczne, pozwala wybrać pożywienie i określić jego smak, wpływa także na nasze samopoczucie. Zaburzenia tego zmysłu jako same nie powodują zagrożenia dla życia, ale znacznie mogą je utrudnić. Wpływają na zanik apetytu, spadek libido, pojawienie się uczucia lęku i niepokoju, stanów depresyjnych.

Czym jest hiposmia?

Niektóre zaburzenia powonienia muszą być leczone. Jedną z takich przypadłości jest hiposmia. W jej efekcie dochodzi do zmniejszonej zdolności do wyczuwania zapachów. To tak zwane zaburzenia ilościowe. Hiposmia powiązana jest z anosmią- całkowitą utratą węchu. Chory zaczyna gorzej odczuwać zapachy, ma problem z ich rozpoznaniem. Nie są one na tyle intensywne, by mógł jasno stwierdzić, co wącha. Jest to ogromne utrudnienie dla większości ludzi, gdyż znacznie pogarsza jakość życia.

Przyczyny:

Problemy z powonieniem są efektem powikłań kilku przypadłości nosowych. Przeważnie za to odpowiedzialna jest alergia. Obecnie cierpi na nią nawet ¾ naszego społeczeństwa. Każdy jest na coś uczulony. Jedzenie, pyłki, składniki kosmetyków, leki, substancje w powietrzu, sierść zwierząt. Intensywność jej jest zależna od czynnika i czasu jego występowania. Najbardziej na problemy węchowe narażeni są uczuleni na pyłki, trawy, kwitnące rośliny.

Alergia może występować nawet przez cały rok. Jedynie zimą mogą odpocząć, jednak ich organizm podatny na choroby, łatwo może złapać przeziębienie, co wiąże się z katarem i nieżytem nosa- powodami złego, słabego wyczuwania zapachów. Następny czynnik wpływający na powstanie hiposmii to polip nosa. Polipy nosa powstają na skutek zmian zapalnych lub alergicznych błon śluzowych nosa. Przeważnie pochodzą ze środkowego przewodu nosowego, zatok szczękowych lub sitowych. Jego tworzenie zaczyna się od obrzęku błony śluzowej, rozrostu tkanki śluzowej, gromadzenia się płynu i formowaniem się szypuły poprzez grawitacyjne opadanie naciągniętego zdwojenia błony śluzowej wypełnionego płynem. Do objawów polipa zalicza się zaburzenia drożności nosa, zaburzenia węchu, bóle głowy czy zmiany w głosie. Zaburzenia węchu i jego osłabienie może być też efektem zapaleń wirusowych lub urazów głowy. Choroba ta może też towarzyszyć procesowi starzenia. Jej objawy mogą sygnalizować także chorobę Parkinsona.

Leczenie:

Wszystkie długotrwałe przypadki zaburzeń węchu wymagają interwencji lekarskiej. Lekarz po wykonaniu wywiadu i badania skieruje nas na, specjalistyczną diagnostykę. Czasami okazuje się niezbędna konsultacja laryngologiczna lub neurologiczna, wykonanie testów lub tomografii komputerowej.

Dzięki analizie wyników możliwe będzie dopasowanie adekwatnego sposobu leczenia. Jeżeli hiposmia powstała z alergii to w celu ustalenia jej czynników wykonuje się testy alergiczne. Wówczas lekarz dopasuje odpowiednie leki umożliwiające normalną egzystencję w czasie zwiększonego ryzyka pojawienia się zaburzeń węchowych. W przypadku gdy badania stwierdzą obecność polipa nosowego, to leczenie będzie bardziej inwazyjne. Przy diagnozowaniu tego rodzaju nieprawidłowości wyczuwania zapachów, przeprowadza się rynoskopię, czyli badanie jam nosowych wzrokiem przez laryngologa.

Dodatkowo wykonać można zdjęcie RTG zatok. Niezmiernie ważną rolę odgrywa rzetelne zbadanie chorego w celu rozróżnienia zmian z nowotworami. Po ustaleniu diagnozy pacjent kierowany jest na zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie polipa. By uniknąć nawrotów polipów, przez jakiś czas po zabiegu stosuje się sterydy. W przypadku stwierdzenia przez lekarza występowania polipów alergicznych nie przeprowadza się operacji. Zalecane jest typowe leczenie przeciwalergiczne.


choroby układu oddechowego Hiposmia opis choroby powonienie objawy hipsomii odróżnianie zapachów
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach