44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Heterophyoza

Heterophyoza to choroba pasożytnicza wywołana pasożytem heterophyes heterophyes. W tym wypadku konieczna jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Heterophyes heterophyes to gatunek pasożytniczej przywry. Należy od do najmniejszych przywr pasożytniczych, którego mogą się pojawić w organizmie człowieka. Ich rozmiar przeważnie wynosi 0,4 mm x 1,7 mm.

Pasożyt osiedla się przeważnie w jelitach, ale czasami zdarzają się przypadki, że zakażenie obejmuje serce, mózg lub rdzeń kręgowy.

Cykl życiowy pasożyta:

Dorosłe osobniki składają jaja i każde z nich ma w sobie w pełni rozwinięte miracidium, czyli pierwszą larwę w ich cyklu życiowym. Jaja wydalane są wraz z kałem.

Następnie mogą one być zjedzone przez ślimaki, które automatycznie stają się ich pierwszym żywicielem. W organizmie ślimaków dochodzi do uwolnienia miricidia, które kolonizują jelita cienkie mięczaków. W ich organizmach miricidia przechodzą kolejne stadia rozwojowe – sporocysty, redie i cerkarie.

Z każdej redii tworzy się spora ilość cerkarii, które zostawiają ciało ślimaka i przeobrażają się w meracerkarie po tym, jak dostaną się do organizmów odpowiednich ryb słodkowodnych.

Człowiek zaraża się tymi pasożytami na skutek zjedzenia niedogotowanych lub surowych jaj czy solonych ryb z meracerkiami. W przewodzie pokarmowym człowieka meracerkarie doczepiają się do ściany jelita cienkiego i tam uzyskują dorosłe postaci.

Oprócz człowieka żywicielem ostatecznym mogą być zjadające ryby ptaki oraz ssaki – psy i koty.

Skutki

Odnotowano przypadki uszkodzenia zastawek serca i mięśnia sercowego wywołane przez jaja pasożyta.

Diagnoza

Rozpoznanie polega na badaniu koproskopowym, które stwierdza obecność jaj pasożyta w próbce kału. Jednak w celu stwierdzenia obecności należy wykonać diagnostykę różnicową z podobnymi jajami innych pasożytów.

Leczenie:

Lekiem jest prazykwantel. Podaje się go w dawce 25 mg/kg masy ciała, trzy razy dziennie przez jeden dzień. W Polsce ten lek nie jest dostępny w aptekach.


Heterophyoza opis choroby choroba pasożytnicza Choroby układu pokarmowego - gatunek pasożytniczej przywry badanie koproskopowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach