44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Hemoroidy

Hemoroidy to tak zwane guzki krwawniczymi. Schorzenie to jest powszechne i spotykane wśród obu płci. Jego objawy występują bez względu na wiek. Najbardziej narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz kobiety w ciąży.

Hemoroidy dzieli się na:

Wewnętrzne - są niedostrzegalne z zewnętrznej części odbytnicy. Przeważnie nie wywołują bólu, jednak bardzo często powodują krwawienia dostrzegalne w trakcie wizyty w toalecie, sygnałem są jaskrawoczerwone plamy na papierze toaletowym.

Zewnętrzne - to takie, które dostrzec można z zewnętrznej części odbytnicy. Są powodem częstszych dolegliwości, gdyż podrażniają i uszkadzają leżącą nad nimi skórę. W przypadku wytworzenia zakrzepu w zewnętrznym hemoroidzie, może wystąpić nagły i nieprzyjemny ból.

Przyczyny:

Czynnikami wywołującymi hemoroidy mogą być:

  • siedzący tryb życia,
  • ciąża,
  • częste biegunki,
  • uciążliwe zaparcia,
  • nadciśnienie w żyle wrotnej.

Diagnoza:
W celu rozpoznania tego schorzenia przeprowadza się wywiad oraz badania fizykalne. Lekarz bada odbyt palcem, aby sprawdzić obecność krwi w stolcu. Dodatkowo może obejrzeć kanał odbytniczy przez krótką plastikową rurkę, czyli anoskop. W przypadku stwierdzenia krwawienia albo obecności krwi w stolcu zaleca zazwyczaj kolonoskopię lub sigmoidoskopię.

Leczenie:
Objawy hemoroidów ulegają osłabieniu po zastosowaniu środków zaradczych, takich jak: ćwiczenia, spożywanie błonnika, stosowanie kremów oraz kąpiel, zwana nasiadówką. W przypadku braku możliwości takiego leczenia należy zastosować się do jednego z mało inwazyjnych zabiegów ambulatoryjnych. Ostatecznym rozwiązaniem jest operacja (np. wycięcie hemoroidów, gumkowanie, koagulacja laserowa).

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy pojawiające się w trakcie ciąży są efektem trudności z nieregularnym wypróżnianiem się oraz tworzącym się przez to uciskiem macicy na jelita.
W czasie porodu pojawia się także bardzo wysokie ciśnienie, mogące spowodować ich powstanie. Podczas ciąży nie należy stosować dostępnych w aptekach preparatów, które mają zapobiec hemoroidom. Jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem.


siedzący tryb życia choroby cywilizacyjne krew w stolcu Hemoroidy opis choroby rodzaje hemoroidów
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach