45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hemofilia A i B

Hemofilia jest skazą krwotoczną. Cierpiący na tę chorobę nie krwawią szybciej niż inni, ale czasami krwawienie może być dłuższe. Krew w tym wypadku nie ma odpowiednio dużej ilości jednego z czynników krzepnięcia.

Czynniki krzepnięcia to składnikami krwi, dzięki którym możliwe jest jej krzepnięcie. To stosunkowo rzadka choroba i dotyka jednej na 10 000 osób.

Najczęstszym rodzajem hemofilii jest hemofilia A. W tym wypadku osoby chore nie mają wystarczającej ilości czynnika krzepnięcia VIII (8). Rzadziej spotykamy hemofilię B. Osoby chore na hemofilię B nie mają we krwi wystarczającej ilości czynnika IX (9). Chorzy na hemofilię A i B są bardziej narażeni na krwawienia niż osoby zdrowe.

Występowanie:

Choroba ta przeważnie jest dziedziczna. W związku z tym przekazują ją rodzice wraz z genami, które zawierają informacje o tym, jak będą funkcjonowały komórki ciała. Określają na przykład kolor oczu lub włosów.

Czasem schorzenie to może wystąpić nawet w przypadku braku podobnych zachorowań w rodzinie. Około 30% chorych na hemofilię nie odziedziczyło jej od rodziców. W takich przypadkach chorobę powoduje mutacja genu czynnika krzepnięcia u osoby, która zachorowała na hemofilię. Nabyta hemofilia zdarza się niezwykle rzadko. Nie jest znany czynnik tego, że organizm człowieka zaczyna wytwarzać przeciwciała (inhibitory) przeciwko czynnikom krzepnięcia krwi. Może się tak zdarzyć u kobiet w okresie ciąży, u pacjentów z chorobami auto-immunologicznymi, u ludzi w podeszłym wieku. Symptomami hemofilii mogą być obfite krwawienia będące trudne do zahamowania za pomocą standardowych metod. Ciężka hemofilia ujawnia się zwykle już w pierwszych latach życia, gdy tylko dziecko zacznie poruszać się samodzielnie. Mogą pojawić się krwotoki do stawów. Każdy zabieg chirurgiczny grozi pojawieniem się niebezpieczny krwotoku.

Objawy hemofilii A i B są takie same:

  • Duże siniaki,
  • Krwawienia do stawów kolanowych, skokowych i łokciowych,
  • Samoistne krwawienia (nagłe krwawienia wewnątrz ciała, które nie mają uchwytnej przyczyny),
  • Długotrwałe krwawienia po zranieniu, wyrwaniu zęba albo po operacji chirurgicznej oraz
  • Długotrwałe krwawienia po urazach, szczególnie po urazie głowy.

Ryzyko zachorowania

Jeżeli wśród rodziny zdarzały się przypadki zachorowania na tę chorobę to istnieje wskazanie, że, że samemu może się być nosicielem uszkodzonego genu. Kobiety lub mężczyźni mający takich krewnych oraz przyszli rodzice mogą w poradni chorób genetycznych uzyskać informację dotyczącą prawdopodobieństwa urodzenia się zdrowego dziecka.


choroby układu krążenia Hemofilia A i B opis choroby Krwawiączka A i B objawy hemofilia u kobiety w ciąży pierwsze objawy hemofilii
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach