44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Halitoza

Halitoza to przykra przypadłość występująca wśród wielu osób. Charakterystyczny w niej jest przykry zapach wydobywający się z ust człowieka. Skutkiem tego jest zaburzenie normalnego funkcjonowania.

Przyczyny:
Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na tę przypadłość nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej.
W ten sposób dochodzi do szerzenia się tam szeregu różnych bakterii, które poprzez rozwój przyczyniają się do przykrego zapachu.

Nieodpowiednia higiena jamy ustanej powoduje też pogorszenie stanu uzębienia w postaci próchnicy, kamienia nazębnego lub zapalenia dziąseł. To także ma wpływ na to schorzenie.
Nieprzyjemny zapach z ust może być również spowodowany występowaniem w organizmie człowieka drożdżaków Candida Albicans. Mowa tu o tzw. kandydozie, czy też drożdżycy układu pokarmowego lub błony śluzowej jamy ustnej.
W tym wypadku powinno się jak najszybciej rozpocząć leczenie, gdyż kandydoza w efekcie może wywołać większe zagrożenie dla człowieka.

Czasami przyczyną brzydkiego zapachu z ust są problemy żołądkowe takie jak choroba wrzodowa, przejadanie się, nieżyty żołądka, uchyłki przełyku w równym stopniu mogą być odpowiedzialne za wydobywanie się przykrego zapachu z ust.
Powstaje on wyniku osadzania się na ścianach żołądka bakterii czy grzybów, które o powodują, że z naszych ust wydobywa się woń, która odpycha od nas otoczenie.

Leczenie:
Przede wszystkim trzeba ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. W walce z tą przypadłością skuteczne jest zwalczanie kolejnych czynników ją powodujących. Nie wystarczy zwyczajne maskowanie problemu.
Podejmując próbę pozbycia się brzydkiego oddechu po pierwsze, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszemu uzębieniu. Warto wybrać się do stomatologa i dla własnego dobra wyleczyć próchnicę czy zlikwidować kamień nazębny.
Takiemu leczeniu powinna towarzyszyć odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby trzeba myć co najmniej dwa razy dziennie. Dentyści zalecają również używanie specjalnych szczoteczek, które poza tym, że dokładnie umyją nasze uzębienie, dodatkowo wyczyszczą nasz język, pozbywając się bakterii.

Dodatkowo warto używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej lub żuć gumę bez cukru po każdym posiłku, która pobudzi proces wydzielania się śliny i poprawi pracę żołądka.
Kolejnym sposobem jest zachowanie odpowiedniej diety. Warto unikać jedzenia produktów, o intensywnym zapachu, którego bardzo ciężko się pozbyć takich jak cebula czy czosnek. Ponadto wzbogaćmy nasz jadłospis o świeże owoce: jabłka i pomarańcze.

Pokarmy sprzyjające przykrym zapachom z ust to między innymi: ostre potrawy, mleko, alkohol, warzywa z dużą zawartością siarki, potrawy smażone na głębokim oleju i inne.
W przypadku, kiedy mimo stosowania się do wymienionych metod sytuacja z nieprzyjemnym oddechem nie poprawia się, konieczna staje się wizyta u lekarza. Może okazać się, że niezbędne będzie wykonanie specjalistycznych badań i poddanie się leczeniu farmokologicznemu.


higiena jamy ustnej choroby zębów szczotkowanie zębów Halitoza opis choroby przykry zapach wydobywający się z ust
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach